Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

DOZ ,PZU i ''sztywne ceny"

Dyskusje na temat działań w obronie punktów aptecznych

Moderator: Joozeek


Re: DOZ ,PZU i ''sztywne ceny"

Postprzez alicja.k » 11 Kwi 2012 17:38

Czy to jest zgodne z obecnym prawem farmaceutycznym ?
Pewnie tak skoro tak duzo aptek juz ma podpisane umowy z PZU.
A czy wy tez w to wchodzicie?
Może warto?
alicja.k
 
Posty: 80
Rejestracja: 08 Mar 2012 17:20

Re: DOZ ,PZU i ''sztywne ceny"

Postprzez Iwona M » 11 Kwi 2012 20:40

Podejrzewam , że polisy lekowe będą jedynie popularne w tych miejscach gdzie obecnie istnieją prywatne ubezpieczenia ( np. MEDICOVER ), czyli wśród nielicznych pracowników międzynarodowych korporacji- duże miasta. Który przedsiębiorca wykupi swoim pracownikom takie polisy ? Na pewno nie będą ich mieć ci którzy są zatrudnieni w małych rodzinnych firmach, branża budowlana, rolnicy, emeryci, pracownicy handlu- czyli większość naszych pacjentów w wiejskich punktach aptecznych. Jedynie gdyby polisę można by było kupić indywidualnie za rozsądną cenę to mogłyby uzyskać większą popularność, jako ubezpieczenie zbiorowe nie wróżę im świetlanej przyszłości, szczególnie na wsiach. Na razie nie warto się w to pakować, jak znam politykę PGF-u to apteka , czy punkt obsługujący te polisy nie wejdzie do programu za darmo, będzie musiała za to zapłacić swojemu "dobroczyńcy " i coraz bardziej się od niego uzależnić.
Iwona M
 
Posty: 175
Rejestracja: 10 Paź 2009 08:42

Re: DOZ ,PZU i ''sztywne ceny"

Postprzez Joozeek » 11 Kwi 2012 21:04

Myślę tak jak Iwona M...

Iwona M napisał(a):(...) Na razie nie warto się w to pakować, jak znam politykę PGF-u to apteka , czy punkt obsługujący te polisy nie wejdzie do programu za darmo, będzie musiała za to zapłacić swojemu "dobroczyńcy " i coraz bardziej się od niego uzależnić.


...tym bardziej że sprawa 60+ jest już w sądzie i "łobacymy" jak się to potoczy dalej - radzę na razie nie wiązać się z takimi "tworami" !

Mam też cichą nadzieję że nie długo cały ten system "jebnie" - poczekajmy do euro... :lol:

Image
Przed użyciem zapoznaj się z tematami i FAQ bądź skonsultuj się z moderatorem lub administratorem, gdyż niewłaściwie zamieszczanie/pisanie/tytułowanie postów grozi dezinformacją i zamieszaniem oraz trwałym zniechęceniem do czytania...

Główny "Zadymiarz" na forum - informatyk - ... etc
Kontestuję zastaną rzeczywistość,piętnuję głupotę i głupców !!!

Image
"odi profanum vulgus et arceo !"

Etym. - z Horacego (Pieśni, 3, 1, 1).
Joozeek
 
Posty: 2847
Rejestracja: 30 Paź 2009 18:32

Re: DOZ ,PZU i ''sztywne ceny"

Postprzez Joozeek » 12 Kwi 2012 06:46

DOZ o wymianie listów w sprawie reklamy aptek: wykorzystano autorytet ministra
LJ/rynekaptek.pl 11-04-2012,


Image

DOZ S.A. w liście do Ministra Zdrowia protestuje przeciwko publicznemu negowaniu działalności spółki bez udziału samego zainteresowanego. Jest to odpowiedź na wymianę listów między Naczelną Radą Aptekarską i Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji MZ. Zdaniem spółki, w walce o ograniczenie konkurencji na rynku aptek, NRA wykorzystuje autorytet Ministra Zdrowia.

W marcu br. Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA informował resort zdrowia o łamaniu zakazu reklamy aptek poprzez prowadzenie programów lojalnościowych przez spółkę DOZ. Izba wskazuje, że prowadzony przez spółkę program opieki farmaceutycznej polega m.in. na udzielaniu pacjentom nabywającym produkty w danej aptece tzw. plusów, które stanowią podstawę do nabycia towaru po preferencyjnej cenie. Zdaniem Izby, to oznacza, że towar ten jest nagrodą za zakupy w aptekach DOZ.

W odpowiedzi na pismo NRA, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Artur Fałek odpowiada, że "wskazywane przez Izbę działania spółki DOZ mające, w ocenie resortu, de facto charakter programów lojalnościowo-rabatowych, mogą stanowić próbę obejścia przepisów ustawy Prawo Farmaceutyczne oraz ustawy o refundacji leków.

DOZ S.A. w piśmie do Ministra Zdrowia zaznacza, że taka "upubliczniona wymiana korespondencji pomiędzy Naczelną Izbą Aptekarską a Ministerstwem Zdrowia w sprawie działalności DOZ S.A. i aptek uczestniczących w Programie Opieki Farmaceutycznej odbywa się bez udziału spółki".

- Jest to praktyka nie do przyjęcia w państwie prawa, zwłaszcza, że wypowiadający się organ nie jest kompetentny do prowadzenia postępowań ani w sprawie reklamy aptek, ani w sprawie reklamy leków. Minister Zdrowia nie jest również w żaden sposób upoważniony do przekazywania organom kompetentnym do prowadzenia takich postępowań wytycznych w zakresie interpretacji przepisów prawa, w związku z czym działania Ministerstwa w tym zakresie są działaniem pozaprawnym - czytamy w liście.

Władze spółki oceniają, iż żadna ze stron nie zapoznała się z istotą działań podejmowanych po 1 stycznia 2012 r. przez DOZ S.A. - "Ani Naczelna Izba Aptekarska ani Ministerstwo Zdrowia nie biorą pod uwagę, że pacjent ma prawo do obniżek cen i opieki farmaceutycznej. Taka działalność nie może więc z definicji być uznana za zakazaną reklamę aptek" - utrzymują przedstawiciele DOZ.

Przypominają, że system cen sztywnych obowiązuje tylko i wyłącznie w przypadku produktów refundowanych, w związku z tym dopuszczalne jest obniżanie cen innych produktów dostępnych w aptekach, a konkretną ofertę podmiot prowadzący aptekę, jako przedsiębiorca, ma prawo skierować do wybranego przez siebie kręgu adresatów.

Zdaniem władz firmy, nadal dopuszczalna jest reklama produktów leczniczych w lokalu apteki. Szczegółowe zasady jej prowadzenia określają przecież wprost przepisy rozporządzenia w sprawie reklamy produktów leczniczych.

"Absurdalnie szeroka interpretacja zakazu reklamy aptek zawartego w art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne, propagowana przez samorząd zawodowy aptekarzy zmierza do uniemożliwienia aptekom oferowania jakichkolwiek ułatwień dla pacjentów. Zakaz ten należy interpretować wąsko, aby możliwe było jego pogodzenie z innymi przepisami prawa chroniącymi prawa pacjenta, w tym przepisami prawa konsumenckiego oraz przepisami o opiece farmaceutycznej" - informuje DOZ.

"Stoimy na stanowisku, że Program Opieki Farmaceutycznej jest dostosowany do wymogów ustawy refundacyjnej i nie narusza prawa. Takiego stanowiska zamierzamy bronić przed wszystkimi organami administracji i sądami. Będziemy także korzystać ze wszystkich dostępnych środków prawnych wobec naruszeń naszego dobrego imienia i dóbr osobistych" - dodaje firma.

Pismo spółki kończy się zapytaniem skierowanym do Ministra Zdrowia, jaki charakter prawny ma pismo Pana Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Artura Fałka, skierowane do prezesa NRA i podane do publicznej wiadomości, dotyczące m. in. Programu Opieki Farmaceutycznej.

http://www.rynekaptek.pl/prawo/doz-o-wy ... ,5001.html

o reklamie jeszcze tu : http://www.rynekaptek.pl/prawo/gif-w-sp ... ,4979.html
Przed użyciem zapoznaj się z tematami i FAQ bądź skonsultuj się z moderatorem lub administratorem, gdyż niewłaściwie zamieszczanie/pisanie/tytułowanie postów grozi dezinformacją i zamieszaniem oraz trwałym zniechęceniem do czytania...

Główny "Zadymiarz" na forum - informatyk - ... etc
Kontestuję zastaną rzeczywistość,piętnuję głupotę i głupców !!!

Image
"odi profanum vulgus et arceo !"

Etym. - z Horacego (Pieśni, 3, 1, 1).
Joozeek
 
Posty: 2847
Rejestracja: 30 Paź 2009 18:32

Re: DOZ ,PZU i ''sztywne ceny"

Postprzez makarda » 12 Kwi 2012 08:23

beda mieszali jak tylko sie da... wiem, ze do pacjentow sa wysylane kupony rabatowe na dany miesiac poczta. kazdy zarejestrowany wczesniej w programie takie cos na te "plusy" dostaje... i znowu sie okazuje, ze sa rowni i rowniejsi...
makarda
 
Posty: 261
Rejestracja: 13 Paź 2009 14:24

Re: DOZ ,PZU i ''sztywne ceny"

Postprzez Aleksandra » 12 Kwi 2012 08:50

Ciekawostka z rynku aptek ;) : (http://www.rynekaptek.pl/forum/5001_0.html)
Kierownik Koncernu 2012-04-12 08:11:09
Ciekawostka z innej beczki: korzystając z faktu uruchomienia google street view dla kilku polskich miast poszukacjcie sobie apteki Dżordżija. Fajnie się obanerował jak na przeciwnika reklamy aptek. Może miał coś po groszu? Swoją drogą mamy na forum jakiegoś mgrfarma z rejonu wschodniego ze specjalizacją z dojenia budżetu, co by mógł sprawdzić jak tam Dżordżijo daje radę po 1 stycznia?


http://maps.google.pl/maps?q=%C5%81%C3% ... urce=embed

Jak chcecie zobaczyć aptekę Grzesia to; Swobodna 27 Białystok
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36Wróć do DYSKUSJA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości