Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Zamienniki

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Zamienniki

Postprzez staaaażystka » 03 Lut 2011 14:32

:oops: Wielu pacjentów przychodzi do mojej apteki i proszą o jak najtańsze zamienniki, a nawet leki z krótką datą w promocyjnych cenach. Jaki macie stosunek do takiej zamiany np. glucophage na metformax? W końcu to leki, które bierze się ciągle, czy takie zamiany mogą być szkodliwe?
staaaażystka
 
Posty: 11
Rejestracja: 09 Sty 2011 14:04

Re: Zamienniki

Postprzez punktaptecznylesno » 03 Lut 2011 15:07

zamienniki sa dokładnymi odpowiednikami lekow o tej samej nazwie miedzynarodowej imamy obowiazek informowania pacjentow o ich istnieniu.Ja dzieki temu ze tak czynie mam jeszcze pacjentow bo sieciowki i leki za grosz coraz blizej isporo juz jezdzi choc dalej ale taniej. :)
punktaptecznylesno
 
Posty: 332
Rejestracja: 05 Lis 2009 14:56

Re: Zamienniki

Postprzez dorotan » 05 Lut 2011 09:05

A tak konkretnie : czy za CANBIOX 0.5-3 TABL. (nie ma go na liście refundowanych ale ma cenę równą limitowi na azitromycynę 0.5 -3 tabl. ) wydajecie ze zniżką inny odpowiednik (jeżeli oczywiście jego cena nie przekracza limitu )? Interesuje mnie odpowiedź zgodna z przepisami . W praktyce w różnych aptekach różnie bywa ....
dorotan
 
Posty: 38
Rejestracja: 11 Sty 2011 19:26

Re: Zamienniki

Postprzez Aleksandra » 05 Lut 2011 18:45

Za lek z listy leków refundowanych wydaję odpowiednik z listy leków refundowanych,bądz lek o statusie "zamienny dla nazwy miedzynarodowej".
Za lek o statusie "zamienny dla nazwy miedzynadodowej" wydaję odpowiednik o tym samym statusie.
Za lek o statusie "zamienny dla nazwy miedzynarodowej" NIE wydaję leku z listy leków refundowanych.

Do staaażystki
Tak w telegraficznym skrócie.
Jak zawsze i wszedzie wskazany zdrowy rozsadek.
Nigdy nie zamieniałam wszelkiego rodzaju "psychotków",broń Panie zamieniać insuliny.
Im "poważniejszy"lek tym poważniej należy sie zastanowić czy warto.
Leki generyczne wprawdzie maja tą samą dawkę tej samej substancji leczniczej ,ale nie zawsze są w 100% biorównoważne,różne bywają też substancje
pomocnicze ,co może nie być bez znaczenia (np.dla alergików).
Nie wiem o jakie glucophage i metformax pytasz.Tabletki o przedłużonym/zmodyfikowanym uwalnianiu nie zamieniasz na zwykłą tabletkę i odwrotnie
(ale to mam nadzieję wiesz doskonale)Przy wydawaniu leków z krótką datą zawsze masz obowiazek poinformowania o tym pacjenta i upewnienia się że
na pewno zużyje całość przed upłuwem terminu ważności.
Generalnie leki generyczne to zbawienie dla osób ze szczególnie cienkim portfelem i na 100% lepiej poszukać komuś tańszy odpowiednik ,niż nie informujac
go o takiej możliwości (tak jak pisał punkaptecznylesno-mamy taki obowiazek)spowodować by ktoś ze względów finansowych zrezygnował z kuracji.
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36

Re: Zamienniki

Postprzez staaaażystka » 06 Lut 2011 15:56

A zamiana Betalocu na Beto?
staaaażystka
 
Posty: 11
Rejestracja: 09 Sty 2011 14:04

Re: Zamienniki

Postprzez halina » 06 Lut 2011 16:09

Betaloc ZOK na Beto Zk spokojnie możesz zamienić,oby tylko była ta sama dawka,oba te leki są w tabletkach o przedłużonym działaniu. ;)
Ostatnio edytowany przez halina, 07 Lut 2011 08:22, edytowano w sumie 1 raz
halina
 
Posty: 719
Rejestracja: 22 Wrz 2009 16:34

Re: Zamienniki

Postprzez dorotan » 06 Lut 2011 17:11

Zamiana kapsułek na tabletki . Tu trzeba też uważać ,miałam pacjentkę ,która miała uczulenie na laktozę np w masie tabletkowej. Konkretnie miała przepisany Loratan kapsułki , a ja proponowałam jej Loratadynę tabletki . Przy każdej zamianie trzeba zapytać pacjenta o zgodę. Można wówczas dowiedzieć się coś o przeciwwskazaniach dotyczących go. Zdarzają się takie apteki ,które z powodu braku specyfiku zaleconego przez lekarza bez pytania wydają to co mają na stanie . Moim zdaniem ,karygodne i niebezpieczne .
dorotan
 
Posty: 38
Rejestracja: 11 Sty 2011 19:26

Re: Zamienniki

Postprzez lawenda » 06 Lut 2011 22:18

nigdy nie zamieniam postaci leków. Tabl to tabl, kapsulka to kapsulka. Chyba jest różnica.Droga podania ta sama , ale rozpadu inna. :shock:
lawenda
 
Posty: 84
Rejestracja: 26 Paź 2009 08:30


Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron