Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

LICENCJAT na WSTH ?

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez mir1 » 07 Gru 2010 21:06

Nie do końca rozumiem czemu nasz związek i izba popierają (polecają) licencjat na takiej "dziwnej "uczelni ? Wygląda na to ,że "ambitniejsze " szkoły nie mają dla nas propozycji . Ale może narazie ? Post (martaa81) wnosi taką nadzieję :-)
mir1
 
Posty: 88
Rejestracja: 01 Gru 2010 20:10

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez Aleksandra » 08 Gru 2010 09:48

Mam wrażenie ,że cała sprawa przedwcześnie ujrzała światło dzienne...
Zbyt wiele jeszcze jest niewiadomych(przede wszystkim wykładane przedmioty),nie dyskutowaliśmy nawet o tym na forum ,a przecież można było..
Tyle już czekamy (na licencjata) to i nic takiego by się nie stało gdybyśmy mieli poczekać jeszcze kolejny rok- ale ten temat mieć lepiej przemyślany i przedyskutowany...
Niepotrzebny ten pośpiech...
Nawet jeśli żadna uczelnia poza WSTH nie jest zainteresowana stworzeniem licencjatu dla techników farmacji to chyba nie oznacza to wcale że studia te muszą
być wątpliwej jakości czy moło użyteczne .
Może nie było by to proste i trochę by się przesunęło w czasie ale gdyby uczelnia poważnie podeszła do tematu, coś jeszcze dało by się z tym fantem zrobić.
Potenjalnych studentów są przecież tysiące....
Może WSTH mogła by np. utworzyć w kilku siedzibach medycznych studium zawodowych (tych dziennych o dobrej renomie) swoje tzw.placówki zamiejscowe ???
Można by częściowo skorzystać z kady zatrudnionej w studium..i utworzyć licencjat na podudowie medycznedo studium zawodowego.
Licencjat -dyplom był by WSTH- ale były by to typowe studia kierunkowe z przedmiotami fachowymi,przydatnymi nam w codziennej pracy :
Farmakologia,metabolizm leków,toksykologia,interakcje,mozna by sobie przypomnieć co nie co z anatomii i fizjologii ,pierwszej pomocy,
jako przedmioty poboczne psychologia ,ekonomika i zarządzanie w farmacji.
Absolwenta śmiało by można wtedy nazwać licencjatem farmaceutycznym.
Nawet jesli dyplom nie dawał by na razie wiekszych uprawnień ,to i tak myślę że chętnych na tego typu studia trochę by się znalazło.
W międzyczasie można by walczyć o uznanie uczelni przez MZ i ew. poszerzenie uprawnień technika z tyt.licencjata.

Studia które obecnie się nam proponuje są jedynie dla tych z nas którzy koniecznie chcą ''coś'' skończyć byle by mieć tzw. studia wyższe.
Nie są to studia kierunkowe i nawet nazywanie tego licencjatem farmaceutycznym było by dla mnie sporym przegięciem....
Szkoda by było ,by cała sprawa tak się zakończyła..
Ostatnio edytowany przez Aleksandra, 08 Gru 2010 09:58, edytowano w sumie 1 raz
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez nikita » 08 Gru 2010 11:03

W wielu kwestiach mam podobne zdanie do Aleksandry.Sądzę jednak że uczelnia jak chce zarobić to powinna się trochę bardziej wysilić i zatrudnić wykładowców akademickich do przedmiotów fachowych ,zwłaszcza że proponuje naukę w systemie e -learning.A właściwie to podstawą jest podanie programu nauczania.
Pomysł z wykorzystaniem szkół policealnych jako bazy niespecjalnie mi się podoba.
Myślę że potem można by walczyć o szersze uprawnienia dla mgr farmaceutycznego ,bo pielęgniarki też robią licencjat np.w Wyższej Szkole Zawodowej a nie na uczelni medycznej.
nikita
 
Posty: 296
Rejestracja: 02 Gru 2009 22:31

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez Aleksandra » 08 Gru 2010 11:24

nikita napisał(a):Pomysł z wykorzystaniem szkół policealnych jako bazy niespecjalnie mi się podoba.


To tylko propozycja...chodziło mi o to,że może było by to łatwiej "załatwić"(lokal) i częściowo wykorzystać personel by ruszyć a tym licenjatem.
Celowo pisałam o szkołach o dobrej renomie bo w takowych często wykładowcami były te same osoby co na wydziałach farmacji, ale jeśli już tak nie jest to zdecydowanie trzeba by ''zwerbować'' nauczycieli akademickich.Na poziomie licencjackim mogło by nie być chemii leków itp.chemicznych przedmiotów więc nie potrzebne było by aż takie zaplecze (ćwiczenia)jakie posiadają uczelnie wyższe.
Po ukończeniu licencjatu można by kontynuować studia na poziomie mgr.na wyższej uczelni.
Ostatnio edytowany przez Aleksandra, 08 Gru 2010 11:31, edytowano w sumie 1 raz
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez nikita » 08 Gru 2010 12:24

T.P.L. też nie musi być, bo w studium (dziennym) było na wysokim poziomie.
nikita
 
Posty: 296
Rejestracja: 02 Gru 2009 22:31

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez kasia17 » 08 Gru 2010 20:57

Ja czekałam na możliwość dalszej nauki 25 lat. Dyplom obroniłam w 1985r.Nie pamiętam, żeby były organizowane szkolenia dla nas techników. Jeśli chciałam się czegoś dowiedzieć nowego to szłam po cichu na szkolenia dla magistrów.Teraz moje dzieci już studiują a ja z nimi.Tylko, że ja mogłam wybrać już teraz np. Zdrowie publiczne z dietetyką. Studia płatne i zaoczne. Ale jestem zadowolona robię własnie 3 rok czyli kończe licencjat.Czy to mi coś daje? tak .Przypomniałam sobie anatomie z fizjologią, o interakcjach leków tez się mówi przy okazji omawiania chorób.Całą uzyskaną wiedzę wykorzystuję w pracy.Na studiach można rozszerzyć swoją wiedzę jeśli się chce. Pozdrawiam
kasia17
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 Paź 2009 16:31

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez mir1 » 08 Gru 2010 23:13

przesylam Wam odpowiedz ktora otrzymalam z biura ZZTF

    "Witam,

    Tak, oferta jest prawdziwa. ZZTF RP wraz z IGWPAiA rozpoczął rozmowy w
    zakresie dokształcania techników farmaceutycznych. To pierwszy produkt,
    który zaoferowała nam uczelnia wyższa.
    Zgodnie z przedstawioną ofertą studia licencjackie są prowadzone w trybie
    specjalnym, po zaliczeniu czasu nauki w szkole policealnej. Rzeczywisty
    czas studiów licencjackich wynosi 1 rok.
    Placówki umieszczone w wykazie WSTH kształca na róznych kierunkach. W
    zalezności od zainteresowania i potrzeb, ośrodki będą prowadzić edukację
    dla techników farmaceutycznych zgodnie z zapotrzebowaniem tzn jesli w danym
    regionie utworzy sie grupa odpowiedniej wielkosci, ośrodek rozpocznie
    zajecia dydaktyczne na tym terenie.
    Koszt 4200 jest górna granicą zgodnie z ustaleniami ze szkołą, ale
    bliższych informacji można zasięgnąć pod numerem infolinii :
    801-36-36-00.

    Poniżej przedstawiam zakres przedmiotów. Przedmioty zawodowe szkół
    policealnych zostają zaliczone , a oceny przepisane na podstawie świadectw,
    dyplomów i/lub indeksów:

    Przedmioty specjalistyczne (zaliczone w chwili przyjęcia)
    1.Podstawy w anatomii, fizjologii i patofizjologii
    2.Zdrowie publiczne
    3.Podstawy prawa i ekonomii
    4.Analiza leków
    5.Psychologia
    6.Farmakognozja
    7.Technologia postaci leków
    8.Farmakologia
    9.Łacina

    Pedagogika ogólna (w toku studiów)
    1.Socjologia
    2.Biomedyczne podstawy rozwoju
    3.Wprowadzenie do pedagogiki ogólnej
    4.Historia wychowania
    5.Podstawy pedagogiki specjalnej
    6.Umiejętności interpersonalne w edukacji
    7.Organizacja i metodyka studiowania

    Przedmioty teologiczne (w toku studiów)
    1.Historia chrześcijaństwa
    2.Religie współczesnej Europy
    2.Biblistyka Starego i Nowego Testamentu
    4.Etyka
    5.Filozofia
    6.Język obcy




    --
    Z poważaniem

    Dominik Żyro
    Prezes Zarządu Głównego
    ZZTF RP"
mir1
 
Posty: 88
Rejestracja: 01 Gru 2010 20:10

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez Paweł » 10 Gru 2010 12:46

Mam wrażenie ,że cała sprawa przedwcześnie ujrzała światło dzienne...
Zbyt wiele jeszcze jest niewiadomych(przede wszystkim wykładane przedmioty),nie dyskutowaliśmy nawet o tym na forum ,a przecież można było..
Tyle już czekamy (na licencjata) to i nic takiego by się nie stało gdybyśmy mieli poczekać jeszcze kolejny rok- ale ten temat mieć lepiej przemyślany i przedyskutowany...
Niepotrzebny ten pośpiech...



Powiedzmy sobie szczerze
Tematem podnoszenia kwalifikacji zajmujemy sie od dłuższego czasu
Dyskusje na temat kształcenia techników farmaceutycznych próbujemy wywołać od wiosny
Niestety rezultat jest mizerny, dlatego postanowiliśmy przejść do czynów,
Zacząć od praktyki, po prostu zacząć coś budować, tym bardziej ze niema za bardzo czasu na zbyt długie dyskusje.

Głównym celem wydania biuletynu obok przedstawienia całemu środowisku tematów które nie są poruszane w mediach, także wywołanie pewnego "fermentu" czy szerszej dyskusji ; niestety - cel tennie został osiągnięty.

Co do pośpiechu to raczej jest on konieczny nie jest tajemnica że środowisko farmaceutów posiada w MZ potężne wsparcie i ( nie tylko W Giermaziak) i będzie z pewnością starało się je wykorzystać.

Sa przygotowywane projekty ustaw które w obecnej formie na zawsze zmienią kształt rynku farmaceutycznego /ustawa o zawodach , ustawa o sztywnych cenach, ...o elektronizacji służby zdrowia/ powtórzę jeszcze raz, po ich wejściu w obecnej formie technik farmaceutyczny jest sprowadzony do roli pomocy aptecznej a PA powoli dogorywają dobijane rożnymi ograniczeniami.

Jeszcze jednym powodem do pośpiechu jest to, że coraz mniej nas działa w izbie, nie wspominając o związku ( tylko dzięki postawie Dominika dotrwał on i działa); od jakiegoś czasu coraz mniej jest chętnych do działania; ci którzy są aktywni do tej opory sa już zmęczeni , poza tym nie mogą poświęcać tyle czasu na działania dla izby,
Mam pełną świadomość że jeżeli nie zaczęlibyśmy tego tematu teraz, to za kilka miesięcy nie będzie miał go kto zaczynać.
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez mir1 » 12 Gru 2010 22:11

To prawda co pisze Paweł . Wszyscy czekamy na "załatwienie "nam super kierunku studiów a niewielu angażuje się. Może nie każdy ma talent organizatorski ,jednak składki warto płacić żeby ZZTF wogóle przetrwał, przecież to jedyna nasza organizacja. Trzeba uczciwie przyznać ,że dopiero gdy powstał zaczęły się szkolenia dla techników. Czy może ktoś z przeglądających to forum albo ktoś znajomy robił licencjat na WSTH ? Proszę o opinie na temat samej uczelnii . Czy sprosta naszym oczekiwaniom ?
mir1
 
Posty: 88
Rejestracja: 01 Gru 2010 20:10

Re: LICENCJAT na WSTH ?

Postprzez mariola » 13 Gru 2010 09:16

Licencjat nawet na WSTH otwiera drogę do studiów magisterskich.Kto wie może w przyszłości do studiów farmaceutycznych?
(Oczywiście po zastosowaniu się do zaleceń bolońskich i po podziale studiów na kierunku farmacja na 2 stopnie. Ponadto w przyszłym roku ma być wielka nowelizacja ustawy o szkolnictwie.) Ktoś będzie chodził żeby zaliczyć, inny będzie zdobywał wiedzę. Oto przykładowe tytuły prac licencjackich. Pisząc swoją pracę już musimy sięgnąć po materiały.

Aktywizacja osób w starszym wieku jako szansa na pomyślne starzenie
Pływanie jako jedna z form aktywności ruchowej człowieka

Witaminy i minerały jako składniki niezbędne dla zdrowia człowieka


Rola błonnika pokarmowego w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu


Normatywy higieniczne dotyczące wody do picia
RYNEK PRODUKTÓW EKOLOGICZNYCH W POLSCE
Uzależnienie od środków opiatowych w Polsce.
Metody leczenia i drogi wyjścia z uzależnienia do nowego życia ujęte również w aspekcie duchowości


Ewaluacja jakości wody pod względem zawartości azotynów, azotanów w wodzie przeznaczonej do picia na terenie powiatu lipskiego

Znaczenie Mikroorganizmów w Życiu Człowieka
Korzyści i zagrożenia związane z żywnością modyfikowaną genetycznie



EDUKACJA PACJENTA Z CUKRZYCĄ TYPU II W ZAKRESIE: DIETY, STYLU ŻYCIA I WYSTĘPOWANIA EWENTUALNYCH POWIKŁAŃ

PROBLEM ALKOHOLIZMU WŚRÓD MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Chrześcijaństwo Orientalne – Kościoły Asyryjskie i Etiopskie jako przedstawiciele dziedzictwa nestoriańskiej i monofizyckiej doktryny wiary
Problem narkomanii wśród mlodzieży

Szkodliwe czynniki biologiczne w środowisku pracy oraz związane z tym choroby zawodowe
Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie człowieka

Znaczenie diety oraz zasad zdrowego żywienia w terapii dzieci autystycznych

Profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu B
Promocja zdrowia jako czynnik kształtujący zdrowy styl życia w przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym
Palenie tytoniu jako czynnik ryzyka chorób układu krążenia

Wody geotermalne zastosowanie w lecznictwie,
ciepłownictwie i rekreacji
Kształtowanie normatywnych społecznie postaw dzieci


Znaczenie działalności profilaktyczno-edukacyjnej
w zapobieganiu zakażeniom wirusowym zapaleniem wątroby typu B w powiecie sieradzkim
Zdrowe odżywianie w XXI wieku
Depresja – choroba cywilizacyjna





Palenie tytoniu jako czynnik ryzyka chorób układu krążenia
Otyłość ważnym problemem społecznym

Dieta, a choroby sercowo-naczyniowe

Znaczenie żywności i żywienia w prewencji chorób sercowo-naczyniowych


Wpływ masażu dźwiękiem misami dźwiękowymi na zdrowie psychosomatyczne człowieka

Analiza sytuacji epidemiologicznej wirusowych zapaleń wątroby typu B i typu C w Polsce i powiecie koneckim w latach 1997 do 2007



Epidemiologia i profilaktyka atopowego zapalenia skóry
Sytuacja szkolna w odniesieniu do ryzyka powst. Otyłości oraz możliwości prewencji i leczenia

Gospodarka odpadami medycznymi w Zespole
Opieki Zdrowotnej w Łęczycy
Choroba niedokrwienna serca – chorobą cywilizacyjną
Kofeina, alkohol, tytoń - współczesne trucizny
mariola
 
Posty: 713
Rejestracja: 17 Paź 2009 06:35

PoprzedniaNastępna

Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron