Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Inspekcja

Dyskusje na temat działań w obronie punktów aptecznych

Moderator: Joozeek

Inspekcja

Postprzez Paweł » 23 Lut 2017 17:10

Na stronie internetowej magazynu mgr. farm. ukazal się cytowany nizej artykuł dotyczacy zgłaszania leków sfałszowanych
sama tresć jest malo znaczaca dotyczy tego czy kierownik apteki ma mieć obowiązek zglaszania produktów sfalszowanych
trwa dyskusja nad tematem dla mnie oczywistym - fałszowanie leków w jest przestępstwem więc obowiązek zgłoszenia jest oczywisty.

W końcówce testu jest wzmianka _ zaznaczona na czerwono - o naszych staraniach dotyczących zmian w inspekcji farmaceutycznej
Wydawało mi sie że naszych starań nikt nie dostrzega
- Jednak ( jak wynika z poniższego tekstu ) dostrzega sie tylko sie nie mówi/

Od długiego czasu wysylam pisma dotyczące zmiany modelu Inspekcji farmaceutycznej

Do tej pory Inspektorem moze byc jedynie magister farmacji co wynika z tradycji jednak powoduje, iż nie jest w stanie wykonac wszystkich swoich obecnych zadań
Wywóz leków, dampingowe ceny, przekraczanie jednego procenta aptek w województwie - to wlaśnie wynik owego niedostosowania do warunków poprzez brak wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin np informatyków, ekonomistów, czy specjalistow od prawa handlowego czy szeregu innych dziedzin.

Tego typu zmiana z pewnością spowodowalaby że inspekcje przestała by być taką farmaceutyczną twierdzą
Co również ważne , wśród techników farmaceutycznych jest wiele osób ktore z pewnoscią doskonale sprawdzily by się
w roli inspektorów farmaceutycznych; co wiecej mając wyksztalcenie na poziomie magisterskim w róznych kierunkach przydatnych na takich stanowiskach
oraz kierunkową wiedzę o lekach zdobytą w szkolach policealnych z pewnoscią wiele zadań wykonywaliby na o wiele wyższym poziomie




http://mgr.farm/content/kierownik-aptek ... -obowiazki
Ministerstwo Zdrowia chce włączyć kierowników aptek do systemu informowania inspekcji farmaceutycznej o sfałszowanych produktach leczniczych. Takie uszczelnienie obecnie obowiązujących regulacji przewiduje projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego.

Kierownik apteki będzie miał nowe obowiązki?
Obecnie Prawo farmaceutyczne (art. 88 ust. 5 pkt 4) mówi, że do zadań kierownika apteki należy przekazywanie organom inspekcji farmaceutycznej informacji o podejrzeniu lub stwierdzeniu, że dany produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym. Ministerstwo Zdrowia chce do tak brzmiącego przepisu dopisać wyrażenie „lub został sfałszowany".
- Propozycja ta wzbudza ogromne kontrowersje. Dziś obowiązek przekazywania inspektorom informacji o fałszywkach spoczywa bowiem na wytwórcach i hurtowniach farmaceutycznych - pisze Patryk Słowik w Gazecie Prawnej.
Zdaniem Business Center Club zasadne wydaje się niewłączanie do obowiązku ustawowego zgłaszania takich informacji przez kierownika apteki, gdyż wszystkie wątpliwości dotyczące podejrzenia sfałszowania produktu leczniczego z aptek trafiają do hurtowni, a następnie do wytwórców. To hurtownia ma możliwość prześledzenia ścieżki dystrybucji leku, a wytwórca jest kompetentny do sprawdzenia procesu produkcji. Apteka zaś ani nie ma możliwości, ani warunków do przeprowadzenia weryfikacji, czy lek jest prawdziwy, czy też nie.
Zdaniem ekspertów możliwości są dwie: albo na kierowników placówek zostanie nałożony obowiązek, którego nikt nie będzie egzekwował, albo w prawie farmaceutycznym znajdzie się egzekwowalny wymóg, któremu żaden farmaceuta nie będzie w stanie sprostać.
Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że stanowisko biznesu jest oderwane od zagrożeń, jakie wynikają z niezgłaszania w terminie wad jakościowych lub sfałszowania leków. W ocenie urzędników nieujęcie dotychczas kierowników aptek w całej procedurze zgłoszeniowej stanowiło istotną lukę w przepisach.
- Z uwagi na ochronę zdrowia i życia ludzi informacja taka musi dotrzeć do głównego inspektora farmaceutycznego natychmiast, celem podjęcia stosownych działań co do danej partii leku, np. wstrzymanie dystrybucji, wycofanie z obrotu – tłumaczy resort zdrowia.
Część przedsiębiorców uważa, że Inspekcja Farmaceutyczna nie zdoła zająć się informacjami nadsyłanymi przez kierowników aptek. Inspekcja jest niedofinansowana, a przepisy dotyczące przyjmowania nowych inspektorów są zbyt restrykcyjne.
Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek proponuje, by inspektorami mogli zostawać nie tylko farmaceuci, ale także np. informatycy lub prawnicy. Resort zdrowia tę propozycję odrzuca.
Źródło: Gazeta Prawna
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

Wróć do DYSKUSJA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

cron