Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez beata » 08 Sty 2012 21:50

Rozśmieszyło jak ja przed rokiem byłam w Inspekcji(w sprawie naszej listy do punktów) ,nie było nawet dyskusji w sprawie wykazu A i uprawnień technika Nie chcieli słuchać moich argumentów a ich prawnik mnie zjadł na drugie śniadanie..Aleksandro czy ty pracowałaś w aptece i czy wiesz jak technik jest traktowany ,Ty myślisz ze jakikolwiek mgr w aptece będzie stawał w obronie technika .Kierownik pokornie będzie robić wszystko aby się nie narazić w Nadzorowi ,to jedna sprawa , a teraz w grę wchodzi refundacja to tym bardziej ze strachu zrobią wszystko.Stan wiedzy kierowników aptek na temat uprawnień technika by nie rzec wątpliwy ,wręcz mało istotne bo i tak wszystko robi technik ,ale teraz będzie wydawać na haśle mgr. A czy to ma dla nich jakieś znaczenie :?: :?: :?: chyba nie oby kasa sie zgadzała :lol: :lol:
beata
 
Posty: 490
Rejestracja: 28 Wrz 2009 20:26

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez Aleksandra » 09 Sty 2012 09:01

beata napisał(a):Rozśmieszyło jak ja przed rokiem byłam w Inspekcji(w sprawie naszej listy do punktów)

Wcale się nie dziwię że ''rozśmieszyło '' ,bo co niby inspektorat (wojewódzki jak przypuszczam skoro w sprawie uprawnień miał inne poglądy od GIF)
miał by mieć do naszej listy i jaki miał by interes by ''walczyć '' o jej poszerzenie.
W sprawie listy nic sie nie zmieni póki nie wpłynie pozew-dopiero wtedy mam nadzieję MZ podejmie temat.
beata napisał(a):Aleksandro czy ty pracowałaś w aptece

Wyobraz sobie że pracowałam.

beata napisał(a):No właśnie Pawle chyba gro osób pisze o czymś czego nie rozumie ,sprowadzając niektórych z forum do parteru .Nie wiem czemu ma to służyć twierdząc że ich racja jest we wszystkim ,a pozostali to idioci .Nie wiem czy warto cokolwiek prostować i czytając niektóre posty wywracają mi wnętrzności .

Nic dodać nic ujać-tylko osobą która próbuje sprowadzać wszystkich do parteru twierdząc że ich racja jest we wszystkim ,a pozostali to idioci
nie jestem ja.
Nie wiem co Cie ugryzło ,nie mam zamiaru dalej brnąć w tego typu dyskusje-wyluzuj.
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez madzia » 09 Sty 2012 10:26

Jak dobrze was zrozumiałam to pismo z GIF-u nie ma żandej mocy i nie jest wykladnią prawa w kwesti uprawnień technika.Szkoda bo naprawde dużo by zmieniało.Ale przyznaje że nie rozumiem wkońcu kto ma prawo taką wykładnie zrobić , naczelna sobie a podmioty podlegające pod nią sobie. Z doświadczenia osobistego wiem że jednak część środowiska magistrów rozumie naszą sytułacje i nie dziwi się mojej reakcji , wkońcu chodzi o uprawnienia zawodowe. Jednak uważam że sprawe trzeba nagłaśniać , nie wiem tylko gdzie należy zapukać , nie mam takiego doświadczenia . Piszecie że wszyscy znają te pisma i nic z tego nie wynika . To strasze bo widać tu jakie jest podejście do naszego zawodu.Nie znam też sie na prawie i nie wiem kto mogłyby ostatecznie rozwiązać problem.
madzia
 
Posty: 121
Rejestracja: 23 Lis 2011 17:59

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez aneta » 09 Sty 2012 14:54

Uprawnienia technika zawarte są w PF . Pisma z GIf wyraźnie mówią ,że nie odnoszą się do uprawnień technika.

Uważam, jednak że należy powoływać się na te pisma , żeby nie doprowadzić do sytuacji w której sami zapędzimy się w kozi róg.
Jeżeli my sami będziemy zgadzać się na to ,żeby kamsoft blokował sprzedaż leków z wykazu A , który jest umieszczony w Farmakopeii oraz utwierdzać magistrów w tym przekonaniu to w końcu wlepią nam ten wykaż do PF i będzie po wszystkim.

Jeszcze raz podkreślam nasze uprawnienia zawarte są w Prawie Farmaceutycznym art.91.1

Art. 91. 1. Technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:
1) substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) substancje odurzające,
3) substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P
- określone w odrębnych przepisach.
aneta
 
Posty: 413
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez Paweł » 09 Sty 2012 15:51

To znaczy nie jest to tak do końca że nie maja żadnej mocy i nie jest tez tak że są jakimś cudownym talizmanem.

Zaczynając od początku, W naszym systemie nie jest tak że urzędy mogą tworzyć wykładnię prawa,
Nawet minister który wydał rozporządzenie (piękny przykład rozporządzenia w sprawie recept lekarskich) nie -jest władny
dokonywać ich - powszechnie obowiązującej - interpretacji.
Nie jest więc tak że owe pisma stanowią bezwzględnie obowiązującą wykładnie prawa.
Jednak.
W każda rocznicę podpisania pisma o wydawaniu przez techników substancji b silnie działających, odbywa się tam pewnie
smutna , czarna, msza żałobna. Bowiem , nawet jeżeli nie jest owo pismo wykładnią to wskazuje sposób rozumienia
omawianych przepisów przez organ odwoławczy, nadrzędny w stosunku do WIF ów - ni e może być też więc zlekceważone zupełnie.
. Co więcej odzwierciedla ono faktyczny stan prawny w tym zakresie

Problem bowiem leży - jak już pisałem zupełnie gdzie indziej - nadzory zwyczajnie nie akceptują tych przepisów; i co im zrobić?


dyskusja ta jest bardzo cenna - myślę ż e zwróciła nie tylko moja, uwagę - na wiele bardzo ważnych spraw.
Częśc jej przeniesione do dziąłłu izba - ze względu na poufny charakter.
Cześć jednak ma charakter ogólny i jest skierowana do wszystkich państwa.
Rozmawiałem z Joozkiem na temat stworzenia strony czy zakładki na której byłyby dostępne wszystkie materiały dotyczące techników farmaceutycznych, postaram się jeszcze skontaktować w tej sprawie z Dominikiem
Faktem jest bowiem, że niema w tej chwili miejsca gdzie w sposób kompleksowy byłyby zgromadzone materiały dotyczące
uprawnień oraz historii zawodu technika farmaceutycznego.
Gdzie każdy w sposób prosty znalazłby te najpotrzebniejsze rzeczy bez potrzeby przekopywania się przez forum.
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez madzia » 09 Sty 2012 17:22

Ja ze swojej strony chciałam jednak państwu podziękować za cenne informacje. Efekt już jest , mój kierownik przyznał się dzisiaj , że nie znał tych pism i przyznał racje co do uprawnień. Tłumaczył się , został po prostu wprowadzony w błąd przez kolegę.To cenne bo dowiedzieli się o tym również wszyscy pracownicy apteki i dwóch innych kierowników ( po dobrej znajomości). Myślę że tworzenie takiej zakładki pod tytułem: uprawnienia technika itp to bardzo przydatna rzecz.Faktycznie pozostaje problem strachu kierowniczego przed nadzorem , ale to już ich obowiązek i praca znać przepisy.O zakładaniu blokad na leki z wykazu A dzisiaj nie było już mowy.Przy okazji szukania inf. na ten temat odnalazłam coś takiego www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-2770.html , ale pewnie jest to już znane .
madzia
 
Posty: 121
Rejestracja: 23 Lis 2011 17:59

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez dorotan » 09 Sty 2012 21:16

W aptece ,w której pracuję nie ma blokad dla techników w programie kamsoft na wykaz A. Sprawdzałam dziś Digoxin, Zafiron, Oxodil, wszystko puszcza.
Mam jeszcze pytanie. W którym miejscu szukać do jakiego wykazu należy dany lek ? Najbardziej chodzi mi o wykaz A. Mam na myśli przytaczany Urzęd.Wykaz Produktów Leczniczych. Będę wdzięczna za podpowiedź.
dorotan
 
Posty: 38
Rejestracja: 11 Sty 2011 19:26

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez aneta » 09 Sty 2012 21:43

Wykaz A znajduje się w Farmakopei, UWPL nie ma żadnego wykazu i dlatego jest cała szopka
aneta
 
Posty: 413
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez dorotan » 09 Sty 2012 23:14

Dziękuję ! Faktycznie szopka. Najnowsza Farmakopea to IX a ?
dorotan
 
Posty: 38
Rejestracja: 11 Sty 2011 19:26

Re: Wykaz A - a technicy farmaceutyczni

Postprzez Paweł » 12 Sty 2012 16:20

Mam pytanie do osób pracujących na kamsofcie - czy faktycznie jest blokada na sprzedaż wykazu A dla techników
i jak to wygląda czy działa bezwzględnie czy też można ją wyłączyć.
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

PoprzedniaNastępna

Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

cron