Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Pomocy Stażystka!!

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez dorotan » 08 Maj 2011 20:38

Dyplom technika farmaceutycznego ,o którym pisałam był wydany przez stopkę kilka lat temu . Proszę się z góry na mnie nie obrażać , to są tylko moje spostrzeżenia. Piszesz Aniu ,że taki absolwent nie zagrzeje długo miejsca. On nawet nie chce . Cały czas jest czujny, śledzi gdzie otwiera się nowa apteka i chętnie za coraz większą pensję przechodzi .Po kilku latach pracy zarabia o wiele więcej niż inny technik z długim stażem . I nieważne ,że jest to jakaś agresywna handlowo sieciówka ,która z aptekarstwem ,służeniem zdrowiu ma niewiele wspólnego . Próbuję zrozumieć młodych ,muszą się dorobić ,wszystko jest takie drogie. Ale dziewczyny po dziennych miały inne piorytety . Tak więc Aniu ,jeżeli podoba Ci się ten zawód ,to bądź czujna przy wyborze szkoły i pracy później też. Dobrze ,że zasięgasz informacji w sekretariatach szkół ,ale na tym nie kończ . Rozmawiaj z osobami ,które tam uczą się . Czym skorupka za młodu nasiąknie. . . . . Powodzenia :)
dorotan
 
Posty: 38
Rejestracja: 11 Sty 2011 19:26

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez AniaEr » 09 Maj 2011 08:09

Ja sie tak po prostu oburzam bo nie lubie jak się ludzi tak ocenia np. tylko po tym do jakiego rodzaju szkoły chodza ;)
Takie osoby jakie opisujesz, które skacza z apteki do apteki, no cóż niech sobie są. Jeśli apteki nie powstawałyby jak grzyby po deszczu to tez miejsc pracy byłoby mniej, a w takiej sytuacji jaka jest teraz kogoś zatrudnić muszą. Widocznie jest mniej tych aptekarzy z "powołania" więc musza wybierac w średniakach. Jednak mimo wszystko myślę, że to nie ukończona szkoła w tym wypadku decyduje o tym czy ktoś jest dobry czy nie ( chodzi mi o te szkoły prywatne, które rzeczywiście prowadza zajecia w trybie popoludniowym bo akurat zgadzam sie z tym ze weekendowe zjazdy co dwa tygodnie raczej nie mają sensu.) Tak samo jesli chodzi o nauczycieli po uczelniach prywatnych i publicznych, nie można mówić, że dzielą sie kolejno na kiepskich i świetnych bo to wlaśnie zależy od podejścia do wykonywanej pracy, a nie od rodzaju ukończonej szkoły.
Ja swoje podejście i chęci znam i uważam, że jeśli jedynym wyborem dla mnie jest studium prywatne to wole wybrac taka szkołę, niż w ogóle technikiem farmaceutycznym nie zostać:) i myslę że na pewno znalazłoby się wiele osób myslacych podobnie do mnie, którzy nie mają możliwości uczyć się dziennie, a potem jak człowiek czyta te wszystkie fora to az sie przykro robi.

Widziałam wiele wypowiedzi dziewczyn, które wyraźnie wywyższały się ile to one nie miały nauki, ile to one godzin TPLu nie miały w tygodniu, a te prywaciaki to to i tamto, ale same nie sprawdziły czy w ogóle wiedza o czym mówią i takie wypowiedzi były na bardzo niskim poziomie, takie wywyższanie sie. To mają być ludzie po tych publicznych policealnych szkołach? Takie świetne ukończyły studium, a zachowują się w internecie jakby zamiast farmacji uczone byly jak obrazać uczniów prywatnych szkoł policealnych. Kultura osobista i umiar też potrzebne są chyba w pracy w aptece, a to co niektórzy na forach pokazują to dno.
Zamiast się jednoczyc i jakoś o swoje prawa czy przywileje walczyć wolą się wzajemnie obrzucać błotem i szufladkowac się wzajemnie.

Kończę swój wywód ;) Ja na pewno bedę sie uczyła w prywatnej szkole, więc chetnie dam znać we wrzesniu jak to tam wygląda z wykładowcami i ogólnie lekcjami chociaz z tego co wiem, dwie nauczycielki które ucza w tej szkole pracują w laboratorium w szpitalu wojewódzkim więc chyba nie jest też z wykładowcami tak źle, reszty nie wiem :)
Pozdrawiam:)
AniaEr
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 Maj 2011 07:36

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez halina » 09 Maj 2011 11:41

Droga Aniu,przeczytałam twoje forum i widać,że nie masz zielonego pojęcia o różnicach programowych miedzy studium dziennym a wieczorowym .Znam osoby,które po szkole dziennej dostały się na AM i świetnie sobie radziły.Niestety jeśli chcesz być tylko tzw.sprzedawcą w aptece to możesz iść do szkoły wieczorowej ale jeśli miałabyś kiedyś doradzać pacjentowi lub otworzyć samodzielny punkt apteczny to radzę porządną szkołę.Wklejam ci przedmioty ze znanego studium prywatnego w Legnicy

Charakterystyka nauki:
Czas trwania nauki: 4 semestry (2 lata)
Liczba godzin tygodniowo: 28 godzin (średnio)
Liczba dni nauki w tygodniu: 5 dni
Tryby nauczania: dzienny (ranny / popołudniowy)

Plan nauczania Policealnego Studium Farmaceutycznego w Legnicy


Lp. Nazwa przedmiotu
Przedmioty Podstawowe I II III IV
1 Podstawy anatomii, fizjologii i patofizjologii 3 3 - -
2 Psychologia 3 - - -
3 Zdrowie publiczne 2 1
4 Farmakognozja 3 3 2 2
5 Farmakologia z elementami chemii leków 2 3 3 3
6 Analiza leków 6 6 5 5
7 Technologia postaci leku 7 8 7 8
8 Podstawy prawa i ekonomiki - - 3 -
9 Wychowanie fizyczne 3 3 3 3
10 Zajęcia praktyczne - - 6 6
11 Praktyka zawodowa - 4 tyg.
Zajęcia dodatkowe:
12 Informatyka i technika komputerowa w aptece - 2 - -
13 Język migowy 2 2 - -
14 Ogródek botaniczny - - 1 3
15 Doradztwo kosmetyczne - - 1 2
16 Przygotowanie do egzaminu zawodowego - - - 1

Te cyfry to ilość tygodni nauczania w danym semestrze.
halina
 
Posty: 719
Rejestracja: 22 Wrz 2009 16:34

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez halina » 09 Maj 2011 12:04

A tu przedmioty z e studium dziennego z 1980 r I semestr Podstawy psychol i org.pracy ,j.łaciński,anatomia z fizjologią i ratownictwo, mikrobiologia i parazytologia, chemia organiczna,chemia analityczna, towaroznastwo zielarskie,technika przyrządzania leków,BHP,wf II semestr Podst psych i socj i org.pracy, j.łaciński,anatomia z fizj i ratownictwo, chemia farm,chemia analityczna,towaroznawstwo zielar.,tech.przyrz.leków, administracja i biurowość obrona cyw, w-f III semestr chemia farmaceut. towaroznastwo zielarskie, technika przyrz.leków,farmakodynamika,OC,w-f,,,nauki polit. IV semestr towaroznastwo zielarskie, chemia farmaceutyczna, farmakologia, ustawodastwo medyczne technika przyrządania leków.Praktyki apteka szpitalna, apteka otwarta, laboratorium galenowe,praktyka w Cefarmie ,w herbapolu,w kontroli technicznej.Zajęcia trwały codziennie od godz.8 do 15-tej.,16-tej.czyli 40 godz tygodniowo.Opisałam to wszystko żeby pokazać ile godzin codziennie było samej chemii i trafia mnie jak ktoś stara się porównać szkółki tzw.niedzielne do studium dziennego a nie ma o tym zielonego pojęcia.To tyle.
halina
 
Posty: 719
Rejestracja: 22 Wrz 2009 16:34

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez halina » 09 Maj 2011 12:09

I jeszcze jedno np. w dziennej szkole "zioła" ciągnęły się przez 4 semestry a w niedzielnej szkółce ogródek botaniczny 1 tydzień w III semestrze i 3 tyg. w 4 semestrze itd .Zwróć uwagę ile jest chemii w szkole dziennej a godzin nauczania nie 28 ale 40
halina
 
Posty: 719
Rejestracja: 22 Wrz 2009 16:34

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez Paweł » 13 Maj 2011 16:19

Nie jest tajemnicą że nasza izba prowadzi pracę nad wprowadzeniem licencjatu dla techników.
Oczywiście zdaniem izby poziom wykształcenia techników jest wystarczający do wykonywania uprawnień z prawa farmaceutycznego jednak nie znaczy to że nie mógłby byc wyższy
CZescowo opisałem go juz w nowym biuletynie - mam nadzieje ze wkrótce dotrze.

Mam nadzieję ze licencjat będzie remedium na zgłaszane problemy - szkoły wyższe mają bardzo wysokie wymagania kadrowe - więc poziom z pewnością będzie wysoki pozaTYM, LICENCJAT TO TRZY LATA nawet jeśli tytuł uzyskiwany byłby po dwu - to zostaje jeszcze rok "nadprogramowej" nauki.
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez dorotan » 13 Maj 2011 19:18

Witam :) Biuletyn dotrze, albo nie . Jeśli chodzi o licencjat ,czy jakieś inne rozwiązania były brane pod uwagę ,czy tylko WSTH ? Niedawno na forum padło pytanie o Collegium Masoviense. Wymienione tam przedmioty wydają się sensowne.
dorotan
 
Posty: 38
Rejestracja: 11 Sty 2011 19:26

Re: Pomocy Stażystka!!

Postprzez quabain » 12 Cze 2011 10:12

Po pierwsze o wartości człowieka nie świadczy to jaką skończył uczelnię. Co to w ogóle jest za porównywanie techników farmaceutycznych kończących szkołę policealną publiczną a niepubliczną. To, że ktoś skończył państwowe studium, nie oznacza wcale, że jest osobą w pełni profesjonalną i oddaną zawodowi. Po drugie staż musi trwać 12 m-cy, a nie 24 m-ce. Z tego prostego względu, iż pracodawca traktuje takiego stażystę, jak tanią siłę roboczą. Dlaczego staż magistra farmacji został skrócony z 12 m-cy do 6 m-cy? Jakich umiejętności nabędzie człowiek przychodzący do apteki na 6 godzin zegarowych. Nie mówiąc już o tym, że w wielu przypadkach jest tak, iż po sprawdzeniu, przyklejeniu metek i rozłożeniu towaru idzie do domu. A technik przez całe 24 m-ce pracuje po 40 godzin tygodniowo, głównie przy obsłudze pacjentów. To jest bardzo odpowiedzialna praca, a zarobki na stażu (1032 zł netto) bardzo umniejszają rangę tegoż zawodu. Technicy, szanujmy się! Nie psujmy rynku! Jakich wielkich umiejętności nabywa technik w drugim roku stażu? Ja gdybym nie dostał pracy po znajomości, nadal pracowałbym w aptece za 1032 zł, a nie za 1800 zł. Na rozmowach kwalifikacyjnych regionalni kierownicy mówią wprost: "nie możemy Panu za dużo zaoferować, jest Pan stażystą". I co z tego, że jestem na stażu? Pracuję solidnie, nie spóźniam się, odnoszę się z szacunkiem do pacjentów (czego nie można powiedzieć o niektórych pacjentach, którzy traktują aptekarza, jak zwykłego sprzedawcę), robię wysoki obrót. To w takim osiedlowym sklepie sprzedawca zarabia więcej niż niejeden technik na stażu. To są leki, a nie kilogram jabłek. Na koniec pragnę podkreślić - nie ważne jakie studium się ukończyło, państwowe czy prywatne, najbardziej prawdziwe wykształcenie w dziedzinie farmacji daje tylko tytuł magistra farmacji zdobyty po Uniwersytecie Medycznym. Dziękuję za uwagę :D
quabain
 
Posty: 30
Rejestracja: 10 Cze 2011 22:00

Poprzednia

Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron