Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Mieszkańcy małych miast i wsi mogą pozostać bez dostępu do

Dyskusje na temat działań w obronie punktów aptecznych

Moderator: Joozeek

Mieszkańcy małych miast i wsi mogą pozostać bez dostępu do

Postprzez Paweł » 05 Paź 2020 17:20

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. We wtorek trafi on 
do Sejmowej Komisji Zdrowia. Przyjęte dotychczas poprawki stwarzają liczne ryzyka dla przedsiębiorców prowadzących apteki i punkty apteczne w Polsce a przede wszystkim dla pacjentów. Wynika to m.in. z przekazania części kontroli nad rynkiem samorządowi aptekarskiemu oraz umożliwienia Inspekcji Farmaceutycznej natychmiastowe i długotrwałe, trwające nawet trzy miesiące unieruchomienie apteki lub punktu aptecznego. W większości przypadków oznacza to ich bankructwo a dla pacjentów z terenów wiejskich – na których dominują punkty apteczne – brak dostępu do leków.Już teraz Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Wojewódzcy Inspektorzy Farmaceutyczni dowolnie nakładają kary na przedsiębiorców, w tym cofając im zezwolenia, za działania nie mające nawet pozorów naruszeń prawa czego doświadczyłem na własmej skórze.

Ignoruje też nagminnie orzecznictwo sądów administracyjnych często działając w tym zakresie w porozumieniu z samorządem aptekarskim.– Jeżeli ustawa o zawodzie farmaceuty przejdzie z takimi jak dziś zapisami i da praktycznie nieograniczoną, arbitralną władzę organom kontrolnym, bardzo mocno uderzy to w zaopatrzenie 
na wsiach i w małych miejscowości. To kolejny po regulacji „Apteka dla aptekarza” cios legislacyjny wymierzony w sektor apteczny. Stracą pacjenci, bo w przypadku unieruchomienia hurtowni przerwane zostaną łańcuchy dostaw leków do tysięcy aptek i punktów aptecznychWarto w tym kontekście zaznaczyć, że Inspektorzy Farmaceutyczni to także farmaceuci. Pojawiają się, więc zasadne pytania czy uchwały samorządu aptekarskiego nie będą wytycznymi dla tych spośród nich, którzy pełnią funkcje publiczne i podlegają korporacyjnemu sądownictwu dyscyplinarnemu i czy takie działanie nie oznacza wpływu samorządu zawodowego na urzędników państwowych i faktycznej likwidacji konkurencji. Bardzo wiele postępowań Inspekcja Farmaceutyczna wszczyna po klasycznych donosach podejmując na skutek takich działań czynności, które zajmują przedsiębiorców latami, zaś na końcu nierzadko okazuje się, że były one zupełnie bezzasadne a tracą na tym wszyscy – farmaceuci, właściciele i pacjenci.– Przyjęte obecnie poprawki spowodują, że unieruchomienie apteki, punktu aptecznego czy hurtowni, będzie dokonywane z rygorem natychmiastowej wykonalności zanim ukarany przedsiębiorca będzie miał szanse odwołać się do organu II instancji. Działalność zostanie wstrzymana. 
Po jej odwieszeniu szanse na znalezienie nowego dostawcy czy zawarcie odpowiednich umów są praktycznie zerowe.
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

Wróć do DYSKUSJA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron