Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

technik-farmaceutyczny-przestanie-byc-zawodem-samodzielnym

Dyskusje na temat działań w obronie punktów aptecznych

Moderator: Joozeek

technik-farmaceutyczny-przestanie-byc-zawodem-samodzielnym

Postprzez aneta » 22 Sty 2020 20:22

https://www.politykazdrowotna.com/53174 ... modzielnymProjekt ustawy o zawodzie farmaceuty wprowadza zasadę, iż farmaceuta nadzoruje pracę technika farmaceutycznego (...) zmiany doprowadzą do sytuacji, w której technik farmaceutyczny przestanie być zawodem samodzielnym (...) - wskazuje Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty został we wtorek przyjęty przez Rząd. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty - przyjęty przez Rząd

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu na temat przyjętego projektu podkreślono m.in., że "Projekt ustawy nie zawiera żadnych przepisów, które regulują lub ograniczają swobodę wykonywania zawodu przez techników farmaceutycznych".

Jak podkreśla związek techników farmaceutycznych, ta informacja jest nieprawdziwa.

- Przede wszystkim art. 4 tejże Ustawy wprowadza zasadę, iż farmaceuta nadzoruje pracę technika farmaceutycznego. W dotychczasowej kilkudziesięcioletniej historii zawodu, technik farmaceutyczny zawsze był zawodem samodzielnie wykonującym swoje zadania. Mógł i może do momentu wejścia w życie tej Ustawy samodzielnie pracować w aptece. Może też być kierownikiem punktu aptecznego - wskazują technicy farmaceutyczni.

- Powyższe zmiany doprowadzą do sytuacji, w której technik farmaceutyczny przestanie być zawodem samodzielnym, a w punktach aptecznych powstanie obowiązek zatrudnienia farmaceuty nadzorującego jego pracę, co doprowadzi do dalszego pogorszenia zaopatrzenia w leki, jak i upadku punktów aptecznych, a przez to wywołaniem ogromnych problemów z dostępem do leków na wsi - ocenia związek.

- Ponadto musimy zauważyć, że w ustawie tej zdefiniowano szereg czynności jako wykonywanych przez farmaceutę , co prowadzi do konstatacji, że technicy farmaceutyczni nie są uprawnieni do ich wykonywania. Piszemy tu o czynnościach zupełnie prozaicznych, jak mierzenie temperatury czy wagi ciała - czytamy w komunikacie.

- Wobec powyższego oczywistym jest, że wobec tak poważnych zagrożeń Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP nie może pozostać bierny - podkreśliła wiceprezes ZZTF RP Aneta Klimczak.

Źródło: ZZTF RP
aneta
 
Posty: 412
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42

Wróć do DYSKUSJA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron