Strona 1 z 1

Interpelacja w sprawie wziewów

PostWysłany: 03 Gru 2018 16:45
przez aneta
Posłanki do ministra: leki wziewne do punktów aptecznych
FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl 03-12-2018, 12:07
Posłanki do ministra: leki wziewne do punktów aptecznych
Dane z punktów aptecznych wskazują, że średnio na 1 punkt apteczny w skali miesiąca przypada około 50 osób zażywających leki astmatyczne (fot. archiwum)

wydrukuj artykuł prześlij dalej komentarze

Cztery posłanki zgłosiły "istotny dla pacjentów problem, a mianowicie brak możliwości zaopatrzenia się w punktach aptecznych w leki wziewne". Interpelację w tej sprawie skierowały do ministra zdrowia.

Przepisy obowiązujących rozporządzeń na chwilę obecną uniemożliwiają sprzedaż tych leków w punktach aptecznych. Z uwagi na fakt, iż są to leki gotowe, o określonej dawce, postaci, którą określa lekarz ordynujący pacjentowi, postulujemy o rozszerzenie asortymentu o wspomniane leki - informują: Krystyna Wróblewska, Lidia Burzyńska, Joanna Borowiak i Elżbieta Duda.

Jak dodają, problem dotyczy dość znacznej liczby pacjentów zaopatrujących się punktach aptecznych, którzy po leki z tzw. listy negatywnej udają się do miejskich aptek. W warunkach wiejskich wymienione leki są niejednokrotnie ratującymi życie.

Dane z punktów aptecznych wskazują, że średnio na 1 punkt apteczny w skali miesiąca przypada około 50 osób zażywających leki astmatyczne. Przy ilości około 2000 punktów aptecznych miesięcznie około 100 tys. pacjentów wiejskich pozbawionych jest możliwości zaopatrywania się w punktach aptecznych.

- Założenia 100 tys. chorych, którym blokuje się możliwość zaopatrywania w niezbędne leki w skali kraju są zapewne dalece niedoszacowane. Skala problemu jest znacznie większa, dlatego tak ważnym jest, by Minister Zdrowia przyjrzał się temu problemowi i czym prędzej wdrożył korzystne dla pacjentów rozwiązania - uważają posłanki.

W dalszej części interpelacji przedstawiają listę 42 leków, które ich zdaniem powinny być dostępne w punktach aptecznych:

AERIVIO SPIROMAX,
AIRBUFO FORSPIRO,
AIREXAR SPIROMAX,
AIRFLUSAL,
AIRFLUSAL FORSPIRO,
ASARIS,
ATIMOS,
BIRESP SPIROMAX,
BUDESONIDE/FORMOTEROL TEVA,
BUFAR EASYHALER,
BUFOMIX EASYHALER,
COMBOTEROL,
DUASTMIN,
DUORESP SPIROMAX,
FORADIL,
FLUTIFORM,
FORASTMIN,
FORMOTEROL EASYHALER,
FOSTEX,
FOSTEX NEXTHALER,
IFFEZA,
INHAFORT,
LIFSAR PULMOJET,
NBREZ BREEZHALER,
OXIS TURBUHALER,
0X0DIL PPH,
PULMOTEROL,
PULVERIL,
SALMEX,
SEEBRI BREEZHALER,
SERETIDE,
SERETIDE DYSK,
SEREVENT,
SEREVENT DYSK,
SOLOVENT,
SPIOLTO RESPIMAT,
SYMBICORT,
SYMBICORT TURBUHALER,
SYMFLUSAL,
VYLAER SPIROMAX,
YANIMO RESPIMAT,
ZAFIRON.

http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-za ... 29257.html