Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

interpelacja w sprawie techników

Dyskusje na temat działań w obronie punktów aptecznych

Moderator: Joozeek

interpelacja w sprawie techników

Postprzez aneta » 29 Sie 2018 23:11

Interpelacja w sprawie pozaprawnego ograniczenia przez Ministra Zdrowia zakresu wykonywania zawodu technika farmaceutycznego.


Pani Ministrze!
Zwrócili się do mnie przedstawiciele Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP z prośbą o interwencję w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28.06.2018 r. w sprawie „Zapotrzebowania i wydawania z apteki produktów leczniczych…”
Projektowane rozporządzenie określa iż tylko farmaceuta może udzielać klientowi apteki informacji o wydawanym leku. Przy czym – zgodnie z opinią przedstawicieli ZZTF RP pod pojęciem „farmaceuta” rozumie się magistra farmacji, a nie technika farmaceutycznego. Taka interpretacja jest rzeczywiście możliwa i oznacza ona w istocie ograniczenie albo wręcz likwidację zawodu technika farmaceutycznego dokonaną niejako „tylnymi drzwiami”.
Panie Ministrze! Pozwalam sobie zwrócić uwagę, że rozporządzenia ministra nie mogą wykraczać poza zakres regulowany ustawą i tworzyć nowego stanu prawnego.
Ponadto przedstawiciele ZZTF RP zapoznali mnie z odpowiedzią jaka na ich pismo otrzymali z Ministerstwa Zdrowia (pismo z dnia 13 sierpnia 2018 sygn. PLO 051.14.2018.TL.1 podpisane przez Przemysława Rudka z |Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, w którym to piśmie kompetentny jak przypuszczam przedstawiciel Ministerstwa stwierdza, iż kwestionowane zapisy rozporządzenia „w zakresie jakim dotyczą ograniczenia uprawnień techników farmaceutycznych w procesie wydawania produktów leczniczych zostały wprowadzone bez konsultacji z DPLiF tj. departamentem sprawującym merytoryczny nadzór nad kwestiami regulowanymi w rozporządzeniu i nie mają one akceptacji Ministerstwa zdrowia” (kopia pisma w załączeniu).
Pytam Pana Ministra: Jak to jest możliwe, że opublikowany przez Ministerstwo na stronach RCL projekt rozporządzenia nie ma Pańskiej akceptacji, a ważne kwestie nie zostały w nim skonsultowane z merytorycznym departamentem?
Proszę uprzejmie o pilne wyjaśnienie tej kwestii – kiedy pojawiły się zapisy ograniczające uprawnienia techników farmacji i kto jest ich autorem albowiem jest to przypadek zupełnie analogiczny do słynnego zapisu „i czasopisma” świadczący o niekontrolowanej przez nikogo, w tym niestety przez Pana Ministra – działalności lobbystycznej.
Proszę o wyjaśnienie sprawy udzielenie odpowiedzi na pytanie kto odpowiada za wprowadzenie bez Pana zgody niekorzystnych przepisów ograniczających wykonywanie legalnego, zatwierdzonego ustawą zawodu technika farmacji?

Janusz Sanocki
aneta
 
Posty: 394
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42

Wróć do DYSKUSJA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron