Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

A jednak chcą wprowadzić nowy zawód

Dyskusje na temat działań w obronie punktów aptecznych

Moderator: Joozeek

A jednak chcą wprowadzić nowy zawód

Postprzez aneta » 08 Cze 2017 10:58

https://mgr.farm/content/radziwill-rozw ... -asystentaRadziwiłł: Rozważamy wprowadzenie zawodu 'asystenta farmaceutycznego'
aktualności
branża

W wywiadzie dla magazynu MGR.FARM, minister zdrowia - Konstanty Radziwiłł - przyznał, że resort rozważa wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, zawodu 'asystent farmaceutyczny'. Jakie będą jego zadania?
Konstanty Radziwiłł: Nigdy nie będzie tak, że wszystkie grupy będą w 100% zadowolone ze zmian. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wprowadzać.

Konstanty Radziwiłł: Nigdy nie będzie tak, że wszystkie grupy będą w 100% zadowolone ze zmian. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wprowadzać.

W rozmowie, która ukazała się w najnowszym numerze dwumiesięcznika MGR.FARM, minister zdrowia odniósł się do niedawnego protestu techników farmaceutycznych i likwidacji kształcenia w tym kierunku.

- Rzeczywiście protest się odbył, a protestujący tego samego dnia spotkali się z wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem - przypomniał Radziwiłł. - Decyzja o wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego jest znana od dawna, zapadła w 2014 roku po szerokich konsultacjach, przeprowadzonych przez ówczesne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Minister zdrowia zapewnił, że wszystkie osoby, które uzyskały lub do czasu zakończenia kształcenia, uzyskają kwalifikacje do wykonywania zawodu technika, będą mogły go wykonywać.

- Obecnie rozważamy wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawodu „asystent farmaceutyczny” przygotowującego absolwenta do pracy w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych i przemyśle farmaceutycznym - stwierdził Konstanty Radziwiłł, potwierdzając informacje, które z resortu zdrowia płyną już od kilku tygodni.

Przypomnimy, że już na początku maja, w odpowiedzi na interpelację posła Arkadiusza Myrchy, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej stwierdzili, że resort zdrowia rozważa wprowadzenie nowego zawodu przygotowującego absolwenta do pracy w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych i w przemyśle farmaceutycznym (czytaj więcej: Będzie nowy zawód w aptekach?).

Konstanty Radziwiłł w rozmowie z MGR.FARM odniósł się również do zarzutów techników farmaceutycznych wobec 'apteki dla aptekarza'.

- Jeśli chodzi o „aptekę dla aptekarza”, to w pierwszej kolejności chciałbym podkreślić, że nowe przepisy odnoszą się wyłącznie do nowo otwieranych aptek. Będzie można je otwierać tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie, czyli gdzie należy zabezpieczyć pacjentów w opiekę farmaceutyczną, a nie gdzie można zrobić – często ich kosztem – świetny interes, na przykład przez wywożenie leków z Polski - podkreślał minister zdrowia. - Nigdy nie będzie tak, że wszystkie grupy będą w 100% zadowolone ze zmian. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wprowadzać.

Cała rozmowa z Konstantym Radziwiłłem dostępna w najnowszym numerze magazynu MGR.FARM.

Źródło: MGR.FARM
Aktualności
aneta
 
Posty: 411
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42

Wróć do DYSKUSJA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron