Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Propozycja prawo farmaceutyczne

Dyskusje na temat działań w obronie punktów aptecznych

Moderator: Joozeek

Propozycja prawo farmaceutyczne

Postprzez Paweł » 08 Wrz 2016 08:32

Uzgodnienia społeczne

Dot. projektu ustawy zmieniającej Prawo Farmaceutyczne


Projekt ustawy zmieniającej prawo farmaceutyczne przewiduje regulacje i zmiany w zakresie przepisów dotyczących powoływania i działania Inspekcji Farmaceutycznej. W naszej ocenie jest to znakomita sposobność do zmiany anachronicznych przepisów blokujących dostosowanie tych organ ów do współczesnych standardów, dotyczy to zarówno stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych jak również Inspektorów farmaceutycznych.
Obecne przepisy blokują dostęp znakomitym fachowcom z różnych dziedzin nie będących farmaceutami do stanowisk w Inspekcji Farmaceutycznej. Zgodnie bowiem z prawem farmaceutycznym jedynie farmaceuci mogą być powoływani na stanowiska w Inspekcji Farmaceutycznej.
Pochylenie się nad tym, tematem ma to wielkie znaczenie obecnie, w chwili gdy wprowadzanie szeregu nowych specjalistycznych narzędzi z zakresu informatyki i procedur prawnych wymaga zatrudniania specjalistów w tych wielu dziedzinach . oraz podniesienia jakości wykonywanej pracy przez samą inspekcje
Obecnie obowiązujące rozwiązania dotyczące zatrudniania na stanowiskach w Inspekcji farmaceutycznej jedynie osób mających wykształcenie magisterskie farmaceutyczne wydaje się być swego rodzaju tradycją, w swej istocie jest przeniesieniem przepisów jeszcze przedwojennych .
Jednakże w tamtym okresie była regulacją całkowicie racjonalną, regulacja taka była koniecznością z uwagi na charakter tamtego rynku aptecznego .
Kiedyś bardzo dawno apteka była miejscem w którym wytwarzało się produkty lecznicze nie tylko w postaci znanych do dziś leków recepturowych ale przede wszystkim zupełnie zapomnianych leków aptecznych i te funkcje były do pewnego momentu podstawą jej działalności natomiast miejscami gdzie wydawano wyłącznie leki gotowe były punkty ( kioski ) apteczne.
Jest rzeczą oczywistą, że do sprawnego przeprowadzenia kontroli związanej z wytwarzaniem leków, do skontrolowania jakości składników użytych do tej produkcji; niezbędni byli fachowcy posiadający dużą wiedzę z zakresu farmacji. Jeżeli dodamy, iż pozyskiwane tych składników przebiegało w sposób dużo mniej sformalizowany niż obecnie i również wymagało kontroli , oczywistym jest że podołać takiemu zapotrzebowaniu na wiedzę niezbędną w kontroli mógł tylko doświadczony farmaceuta dodatkowo mający długą praktykę w pracy w recepturze.
Obecna rzeczywistość jest zupełnie inna, leki apteczne zostały zupełnie zapominane, a leki recepturowe są liczone w promilach ogólnej ilości sprzedaży. W obecnej formie apteka bardziej ów kiosk apteczny niż dawna aptekę.
Wiedza związana z umiejętnością oceny prawidłowości wytworzenia leków czy oceną jakości składników używanych do ich produkcji jest w tej chwili marginalna , nawet jeżeli istnieją w tym względzie wątpliwości to próbki wysyła się do specjalistycznych zakładów.
Powstały natomiast zupełnie innego rodzaju wymagania dotyczące osób kontrolujących .
Dotyczą one przede wszystkim informatyzacji związanego z nim podnoszenia bezpieczeństwa, umiędzynarodowienia obrotu konieczności walki z produktami sfałszowanymi, działaniem w internecie. Tym zadaniom mogą podołać tylko osoby mające głęboką wiedzę w zakresie informatyki , czy prawa czy innych dziedzin kiedyś nie związanych bezpośrednio z farmacją.
Obecnie podstawą działania inspekcji jest prowadzenie różnego rodzaju postępowań i wydawania decyzji administracyjnych a działania kontrolne ( powinny ) w coraz większej części sprowadzać się do operacji informatycznych.
Wymaga to zupełnie innego profilu wiedzy przedstawicieli Inspekcji Farmaceutycznej.
Utrzymywanie archaicznych przepisów prowadzi do sytuacji w których faktyczne czynności wykonują różnego rodzaju asystenci, co ważne sytuacja taka będzie się pogłębiać
Wnosimy o przekonstruowanie przepisów o powoływaniu osób na stanowiska w sposób umożliwiający powoływania na stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego i Inspektora Farmaceutycznego osób mających Wykształcenie wyższe magisterskie jednak nie koniecznie będących farmaceutami.
Wydaje się iż powinni jedynie wykazać się dodatkowym wykształceniem z zakresu farmacji czy biologii lub chemii takimi jak Studia podyplomowe czy tytuł technika farmaceutycznego
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

Wróć do DYSKUSJA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron