Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Chcemy rejestru osób wykonujących ten zawód

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Chcemy rejestru osób wykonujących ten zawód

Postprzez Joozeek » 14 Lip 2010 11:12

Technicy farmaceuci: chcemy rejestru osób wykonujących ten zawód


Technicy farmaceuci: chcemy rejestru osób wykonujących ten zawód

Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl 13-07-2010, 13:26

Image

Rozmowa z Dominikiem Żyro, prezesem zarządu Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP .

rynekaptek.pl: – Na jakim etapie realizacji jest projekt ustawy o innych zawodach medycznych w tym m.in. psychoterapeutów, techników radiologów, dentystów i techników farmaceutów?

Dominik Żyro: – Koncepcja Ministerstwa Zdrowia dotycząca uregulowania zawodów medycznych, między innymi zawodu technik farmaceutyczny narodziła się w 2005 roku. Projekt ustawy był przedstawiany kilka razy do konsultacji, a najnowsza jego wersja została opublikowana kilka tygodni temu z datą 30 maja 2010 roku.

– Czy Związek konsultował projekt ustawy?
– Strona Rządowa przedstawiła projekt do konsultacji zewnętrznych oraz w konferencji uzgodnieniowej w 2006 roku. Co jakiś czas pojawiają się kolejne wersje projektu. Każdy z nich w odniesieniu do zawodu technik farmaceutyczny określa zadania zawodowe poprzez inną treść. W projekcie z 2008 roku dokładnie wymieniono zadania zawodowe łącznie z prowadzeniem punktów aptecznych przez techników. W ubiegłorocznym projekcie wskazano, iż zadania zawodowe zostały określone w prawie farmaceutycznym.

Natomiast w obecnym projekcie uchyla się ust. 2 art. 91 ustawy prawo farmaceutyczne, dotyczący pracy techników w aptece szpitalnej, ale wymienia się zadania zawodowe techników w zał. nr 1 do ustawy, będące dokładnym zapisem ust. 2. Nie wspomina się natomiast o prowadzeniu czy kierowaniu punktem aptecznym.

Należy przypomnieć słowa wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, że praw nabytych w zakresie kierowania pracą punktów aptecznych technikom ministerstwo nie zabierze. Środowisko zawodowe jest jednak zaniepokojone brakiem odpowiednich zapisów w tej kwestii.

Przedstawiciel naszego Związku skierował do Ministerstwa Zdrowia projekt Ustawy o Zawodzie Technik Farmaceutyczny jako odrębny akt prawny. Resort odpowiedział wówczas, że docenia wkład ZZTF RP w tę sprawę, ale nie przyjął projektu z entuzjazmem. Przypominam, że nasz zawód wykonuje kilkanaście tysięcy osób i odrębny akt prawny byłby dobrym rozwiązaniem.

– Co według Związku musi uwzględniać ustawa?
– Szalenie ważnym elementem, który musi regulować ustawa jest zapis dotyczący utworzenia rejestru osób wykonujących zawód medyczny, w tym techników farmaceutycznych. Uregulowanie kwestii systemu kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest równie ważne i ustawa powinna zawierać nowe rozwiązania. Policealne szkoły powinny zostać zastąpione studiami licencjackimi. Dyrektywy unijne – zgodnie z opiniami prawnymi – nie dość, że nie zabraniają tego, ale wręcz namawiają.

Sprawą sporną pozostaje czy technik farmaceutyczny, szczególnie z wieloletnim stażem, nie mógłby mieć możliwości pełnienia dyżurów w aptekach jako samodzielny pracownik. O ile ustawa prawo farmaceutyczne nakłada obostrzenia związane z brakiem możliwości wydawania pewnych produktów leczniczych technikowi farmaceutycznemu oraz nakazuje obecność farmaceuty w godzinach jej pracy, o tyle należy rozważyć tę sprawę z zastrzeżeniem, że podczas dyżuru produkty lecznicze wymienione w ustawie prawo farmaceutyczne nie będą wydawane przez techników. Być może ograniczy to asortyment leków wydawanych wówczas z apteki, ale problem nocnych dyżurów w wielu miastach, szczególnie małych, zostanie rozwiązany. W tej kwestii jednak należałoby zmienić zapisy w ustawie prawo farmaceutyczne.

– Czy wprowadzenie ustawy zmieni standardy pracy techników farmaceutycznych?
– Trudno powiedzieć. Mam nadzieję, że projekt uwzględni przede wszystkim jakość kształcenia, podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz zadania zawodowe uwzględniające kierowanie punktami aptecznymi przez techników farmaceutycznych.


źródło : http://www.rynekaptek.pl/wywiad/technic ... d,848.html
Przed użyciem zapoznaj się z tematami i FAQ bądź skonsultuj się z moderatorem lub administratorem, gdyż niewłaściwie zamieszczanie/pisanie/tytułowanie postów grozi dezinformacją i zamieszaniem oraz trwałym zniechęceniem do czytania...

Główny "Zadymiarz" na forum - informatyk - ... etc
Kontestuję zastaną rzeczywistość,piętnuję głupotę i głupców !!!

Image
"odi profanum vulgus et arceo !"

Etym. - z Horacego (Pieśni, 3, 1, 1).
Joozeek
 
Posty: 2847
Rejestracja: 30 Paź 2009 18:32

Re: Chcemy rejestru osób wykonujących ten zawód

Postprzez aneta » 22 Lip 2010 14:52

Należy przypomnieć słowa wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, że praw nabytych w zakresie kierowania pracą punktów aptecznych technikom ministerstwo nie zabierze. Środowisko zawodowe jest jednak zaniepokojone brakiem odpowiednich zapisów w tej kwestii.

Nie brałabym poważnie słów pana Twardowskiego ani pozostałych osób z MZ . ON co innego mówi a co innego robi.
Także jeżeli nie będziemy mieli tego na piśmie , to nigdy nic nie wiadomo.
Może się okazać ,że w ustawie o niektórych zawodach medycznych znajdzie się zapis ,że technik farmaceutyczny może pracować w aptece ogólnodostępnej ( a co z aptekami szpitalnymi , punktami aptecznymi )- taka wersja projektu ustawy ukazała się na stronie MZ po godzinie znikła.
I co wtedy . Z rozporządzeniem mamy wielki problem , ministerstwo przez rok je zmienia i jakoś nie może tego zrobić, ciągle jakieś problemy.
Z ustawą nigdy sobie nie poradzimy i co wtedy. Pozostanie nam praca w aptekach ogólnodostępnych, ciekawe ilu z nas znajdzie tam pracę i za ile
aneta
 
Posty: 411
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42


Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość

cron