Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez henia » 27 Cze 2014 10:53

Otrzymałam pismo z MZ DEP.NAUKI I SZK.WYŻ.dotyczące wygaszania zawodu (do wiadomości MEN ) z zaznaczeniem że mają nadzieję że przedstawione wyjaśnienia spotkają się z moim zrozumieniem iż decyzja dotycząca wygaszania kształcenia w zawodzie tech.far.została podjęta po szczegółowym rozważeniu wielu aspektów sprawy.Dlaczego to pismo jest z MZ.
henia
 
Posty: 68
Rejestracja: 28 Wrz 2009 13:04

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez Angelo » 11 Sie 2014 19:17

Witam serdecznie. Póki co wszystko dobrze się skończyło, bowiem zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, termin wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny przesunięty został na rok szkolny 2018/2019. Oficjalnie z powodu konsultacji społecznych. Zobaczymy, co będzie dalej.To jest zawód pożądany na rynku, a co najważniejsze, nawet jeśli ta decyzja przejdzie (co jest wątpliwe), prawo nie działa wstecz, więc obecni technicy oraz ci, którzy zdążą przed ww. terminem, nie zostaną pozbawieni możliwości wykonywania zawodu.
Angelo
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 Sie 2014 18:57

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez aniag81 » 14 Sie 2014 11:20

Bardzo dobra wiadomość.
aniag81
 
Posty: 35
Rejestracja: 11 Sty 2013 18:48

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez Angelo » 15 Sie 2014 12:32

Czasem nasz rząd potrafi pozytywnie zaskoczyć ;). Pomijam oczywiście, na ile jest to spowodowane troską o dobro obywateli, a na ile kunktatorstwem, niemniej należy się z tego cieszyć. Wszystkim zainteresowanym podsyłam link z oficjalnego źródła do podanej przeze mnie wcześniej wiadomości o odłożeniu w czasie likwidacji kierunku: http://www.men.gov.pl/index.php/1316-rozporzadzenie-dotyczace-klasyfikacji-zawodow-szkolnictwa-zawodowego-podpisane
Angelo
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 Sie 2014 18:57

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez drochojowska » 16 Sie 2014 00:46

A z czego tu się cieszyć. To tylko odroczenie wyroku za niewinność. Trudno dopatrzeć się sensu w tym rozporządzeniu. W 20 krajach UE ten zawód jest regulowany a u nas go nie będzie. Uwagi Naczelnej Rady Aptekarskiej o niewłaściwym kształceniu powinny wywołać raczej kontrolę poprawności tego szkolenia a nie jego likwidację. Technicy uczcie się angielskiego i wyjeżdżajcie.
drochojowska
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 Sie 2014 21:45

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez Angelo » 16 Sie 2014 08:54

Moim zdaniem "odroczenie wyroku" to dobra wiadomość. Oznacza to, że rządzący nie wiedzą, jak sobie z tą sprawą poradzić, więc odsunęli ją w czasie, prawdopodobnie do rozpatrzenia już przez inną ekipę. A to tylko działa na korzyść w kwestii utrzymania zawodu. Przypomina mi się sytuacja matek I kwartału - rząd rzucił pomysł, a gdy sprawa nabrała medialnego rozgłosu, skończyła się po myśli protestujących. Zresztą w kontekście deregulacji innych zawodów byłoby naprawdę dziwne, gdyby ostatecznie ta nieszczęsna likwidacja weszła w życie.
Podsumowując: odłożenie decyzji jest dobrą wiadomością m.in. dla wszystkich tych, którzy planowali wybrać zawód technika farmaceutycznego, ale z powodu całej zawieruchy zaczęli się wahać. Powtórzę co napisałem wcześniej: nawet jeśli za parę lat kierunek technik farmaceutyczny zostanie zlikwidowany, to osoby już posiadające prawo do jego wykonywania nie zostaną go pozbawione.
Angelo
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 Sie 2014 18:57

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez aneta » 16 Sie 2014 10:50

Podsumowując: odłożenie decyzji jest dobrą wiadomością m.in. dla wszystkich tych, którzy planowali wybrać zawód technika farmaceutycznego, ale z powodu całej zawieruchy zaczęli się wahać. Powtórzę co napisałem wcześniej: nawet jeśli za parę lat kierunek technik farmaceutyczny zostanie zlikwidowany, to osoby już posiadające prawo do jego wykonywania nie zostaną go pozbawione.


Nie jest to takie pewne. Cóż z tego że będziesz technikiem farmacji, masz dyplom ukończenia szkoły policealnej w tym zawodzie i tyle.
Nawet jeżeli zawód zostanie , to wkleją nieszczęsną szafkę i jeszcze coś po drodze i będziesz technikiem tylko na papierze , bo bez nadzoru magistra farmacji będziesz ubezwłasnowolniony w swoim zawodzie.

Nawet jeżeli zmieni się ekipa rządząca to już farmaceuci mają swojego człowieka do sejmu
"Pojawia się duża szansa, aby farmaceuci ponownie byli reprezentowani w Sejmie. 7 września br. odbędą się wybory uzupełniające do Senatu RP, w których wystartuje Poseł Marek Krząkała. Jeżeli uda mu się zdobyć mandat senatorski, to zwolni miejsce w Sejmie, na które wejdzie automatycznie dr farm. Stanisław Piechula."
http://www.katowice.oia.pl/news/show/id/5953#tabs[/quote]
Tak, że nie cieszyłabym się zbytnio tym że "nawet jeśli za parę lat kierunek technik farmaceutyczny zostanie zlikwidowany, to osoby już posiadające prawo do jego wykonywania nie zostaną go pozbawione" .
Nikt nam tego nie zagwarantuje
aneta
 
Posty: 413
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez Angelo » 18 Sie 2014 13:11

Dla mnie oczywiste jest jedno: prawo nie działa wstecz. To jest właśnie ta gwarancja, że technicy nie zostaną pozbawieni prawa do wykonywania zawodu. Nie uprawiajmy czarnowidztwa. Moim zdaniem przesłanki do pozytywnego końca tej "afery" są całkiem konkretne. Wszyscy jesteśmy świadomi, jakie zagrożenie dla całego polskiego społeczeństwa niesie likwidacja kierunku (choćby podwyżka cen leków w wyniku wzrostu kosztów pracy). To nie przejdzie. Odsunięcie w czasie decyzji jest niczym innym jak zrzuceniem z siebie odpowiedzialności, zwłaszcza że mamy rok wyborczy (a potem następny). Będzie dobrze, uwierzcie :)
Angelo
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 Sie 2014 18:57

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez aneta » 18 Sie 2014 14:42

Angelo napisał(a):Dla mnie oczywiste jest jedno: prawo nie działa wstecz. To jest właśnie ta gwarancja, że technicy nie zostaną pozbawieni prawa do wykonywania zawodu. Nie uprawiajmy czarnowidztwa. Moim zdaniem przesłanki do pozytywnego końca tej "afery" są całkiem konkretne.


Aniele chciałoby się powiedzieć stróżu mój, wcale nie uprawiam czarnowidztwa ale gdybyś uważnie prześledził tematy na forum to zapewne natknąłbyś się na wątek odnośnie zwrotu refundacji przez aptekę ( na razie jeden sygnał z województwa mazowieckiego) , której fundusz zakwestionował recepty wydane przez technika farmaceutycznego, na których znajdowały się leki zawierające substancje z tzw. wykazu A.
Może się mylę, ale pokaż mi przepis prawa który odnosi się do uprawnień technika farmaceutycznego i który zabrania wydawania przez technika leków zawierających w swoim składzie substancje z wykazu A .
Technicy tak jak napisałam wcześniej może i nie zostaną pozbawieni tytułu, ale zostaną ubezwłasnowolnieni , bo co rusz będą nam wklejać rzeczy których nie możemy wykonywać ( coraz więcej substancji będzie bardzo silnie działających, a my technicy farmaceutyczni " bez matury", będziemy stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób wykupujących leki) i kółko się zamyka.
aneta
 
Posty: 413
Rejestracja: 12 Paź 2009 08:42

Re: LIKWIDACJA kierunku Technik Farmaceutyczny

Postprzez Angelo » 18 Sie 2014 18:37

Sama napisałaś, że jest to jednostkowy przypadek. Ta niekompetencja urzędnicza, spowodowana zapewne zamieszaniem i dezinformacją odnośnie likwidacji kierunku, nie może póki co przesłaniać trzeźwego spojrzenia na sprawę. Co innego, jeśli takich sygnałów będzie więcej, ale wówczas będziemy mieć do czynienia z jawnym łamaniem prawa. A jestem przekonany, że do tego nie dojdzie.
Angelo
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 Sie 2014 18:57

PoprzedniaNastępna

Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron