Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Bardzo ważne pytanie

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Bardzo ważne pytanie

Postprzez ktoś » 28 Lip 2013 09:34

Witam,mam pytanie odnośnie techników farmaceutycznych,czy jeżeli dojdzie do likwidacji tych szkół, tak jak to miało miejsce z tech.analityki medycznej,jak pewnie da się zauważyć że nie powstaną studia pomostowe ani żadne inne z farmacji dla techników farmaceutycznych,bo nawet tych studiów nie mieli technicy analityki medycznej,mogli zrobić licencjant z analityki medycznej bo wówczas była ona jeszcze dwustopniowa teraz już nie jest,no i co stanie się z technikami Farmaceutycznymi po likwidacji tych szkół? no dobrze uprawnienia ich zostaną zachowane ok,tak jak to miało miejsce wśród nie będę się powtarzał z teach.anal.med.tylko zapewne wejdzie zapis że w aptece może pracować tylko Farmaceuta a technik nie jest przecież farmaceutą,tak samo było z technikami analityki medycznej ich uprawnienia zostały zachowane ale w laboratorium weszła ustawa że mogą pracować wyłącznie Diagności laboratoryjni.No i co ukończe szkołę na kierunku tech.Farmaceutyczny no i też odbędę też staż no i czy mogę po tym pracować w aptece?tylko jako kto Farmaceuta?na to wychodzi że jeżeli ukończę szkołę a w trakcie nauki zostaną zlikwidowane szkoły kształcące techników farmacji,no osobą uprawnioną do pracy w Aptece będzie wyłącznie Farmaceuta a przecież technik nim nie jest i co zostanę na lodzie?Mógłby ktoś mi to wytłumaczyć? dodam tutaj że ostatnio czytałem gdzieś na internecie że jakiś tchnik.analityki medycznej pytał się czy może pracować w laboratorium?a odpowiedź brzmiała w zasadzie może tylko jako kto Diagnosta laboratoryjny?boję się że to samo będzie z technikami farmaceutycznymi jeżeli dojdzie do likwidacji tych szkół?
ktoś
 
Posty: 11
Rejestracja: 14 Kwi 2013 19:37

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez Iwona M » 30 Lip 2013 10:27

Gdyby w obecnym momencie zarzadzono, że w aptece może pracować jedynie mgr farmacji to ponad połowa aptek zostałaby zlikwidowana, gdyż teraz na 1 aptekę przypada w Polsce średnio 1,5 mgr farm. Techników jest 3-4 razy więcej. Taki scenariusz jest zupełnie prawdopodobny za jakieś 20 lat, gdy rynek nasyci się młodymi absolwentami studiów farmaceutycznych. Uważam, że zawód technika farmaceutycznego jest bez przyszłości i dlatego obecnym maturzystom polecam jedynie studia, a w żadnym wypadku studium farmaceutyczne, bo za kilkanaście lat obudzą sie z ręką w nocniku. Gdy człowiek przekroczy 45-50 lat może być za późno na przekwalifikowanie, lub ukończenie studiów.
Iwona M
 
Posty: 175
Rejestracja: 10 Paź 2009 08:42

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez martaaa81 » 31 Lip 2013 09:14

Magister farmacji
Ewelina Makowska 2 postów +0
[b]W.g dyrektywy Europejskiej, zawód technika ma zniknąć do 2016r, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dziwi mnie tylko fakt, że w Polsce póki co nikt się tym nie przejmuje i nie kształci techników- tj. w innych krajach są organizowane studia pomostowe, żeby tyle ludzi nie zostało bez pracy.[/b].31. lipiec 2013 - 9:57 odpowiedzpopieram (0) cytujlink Nazwisko lub pseudonim: MARTA PENCZAK



Coś takiego znalazłąm na forum, gdzie jest poruszany nasz dalszy los.Czy jest to prawdą i Związkowi cos wiadomo o tej dyrektywie ??
martaaa81
 
Posty: 389
Rejestracja: 21 Paź 2009 13:35
Miejscowość: CENTRUM POLSKI

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez Tomek89 » 31 Lip 2013 13:45

Skąd to pani wzięła takie informacje?nigdzie nie mogłem czegoś takiego znaleść,a propą wątpię w to iż zrobią jakieś studia pomostowe z farmacji dla technikow akurat na tą bym nie liczył,
Tomek89
 
Posty: 3
Rejestracja: 30 Lip 2013 10:49

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez martaaa81 » 31 Lip 2013 16:16

http://farmacja.net/grupy/prawo-pracy/c ... -technikow
Stąd,trezba się zalogować i można sobie poczytać ciekawe rzeczy :ugeek:
martaaa81
 
Posty: 389
Rejestracja: 21 Paź 2009 13:35
Miejscowość: CENTRUM POLSKI

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez Paweł » 31 Lip 2013 21:06

Nie mam loginu do tej strony - więc gdyby ktoś z Państwa przedstawił mi więcej info
z tej strony lub w jakiś sposób umożliwił mi zapoznanie się z tymi postami to postarałbym się powiedzieć więcej w tej sprawie

Może faktycznie są tam zawarte jakieś nieznane mi informacje; w każdym razie nigdzie nie słyszałem o tego typu
projektach.
Informacja jest wg mnie nieprawdziwa przede wszystkim dla tego, iż prawo europejskie nie wnika tak głęboko w sprawy poszczególnych krajów.
Tym bardziej że instytucja technika jest bardzo różnie traktowana w różnych krajach,nikt nie próbował tego jakoś standaryzować - a tu nagle likwidacja.

Dlatego traktowałbym tę informację chyba bardziej jako pobożne życzenie niż fakt.
No, chyba że jest tam cos co rzuci inne światło na sprawę
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez martaaa81 » 01 Sie 2013 10:49

POSIEDZENIE NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ WARSZAWA 26-27.II.2013
PODKARPACKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA


Kolejną ważną sprawą, która wzbudziła dyskusję uczestników posiedzenia, było przyjęcie dwóch stanowisk NRA: w sprawie roli techników farmaceutycznych w aptece oraz w sprawie dalszego funkcjonowania punktów aptecznych. Podjęcie tego tematu wyniknęło z wprowadzenia dyrektywy Unii Europejskiej, która wyklucza wykonywanie (a tym samym kształcenie) tego samego zawodu na dwóch różnych poziomach. W chwili obecnej wygaszane są kolejne zawody przygotowujące na poziomie średnim ? technik geodeta, technik weterynarii, ratownik medyczny. Stanowisko NRA wskazuje możliwość wykonywania zawodu przez techników farmaceutycznych posiadających uprawnienia, natomiast przewiduje sukcesywne wygaszanie zawodu w zakresie kształcenia. NRA uważa też, że jedynym podmiotem, który spełnia wymagania norm Unii Europejskiej w zakresie obrotu produktami leczniczymi, są apteki ogólnodostępne ? dlatego też należy przewidzieć zaprzestanie uruchomień nowych placówek na poziomie punktów aptecznych a istniejące podmioty powinny zostać przekształcone do rangi aptek.

Członek Naczelnej Rady Aptekarskiej
mgr farm. Lidia Czyż

Załączniki:
Stanowisko NRA VI/9/2013
Stanowisko NRA VI/10/2013

Coś takiego znalazłam, niestety żadnych konkretów :cry:
martaaa81
 
Posty: 389
Rejestracja: 21 Paź 2009 13:35
Miejscowość: CENTRUM POLSKI

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez madzia » 01 Sie 2013 15:33

Witam , martaaa81 stanowisko NIA itd . co do kształcenia i pracy technika farmaceutycznego w aptece jest znane . Szczerze wątpię żeby UE tak bardzo ingerowała w system nauczania w danym kraju . Trzeba popatrzeć na system w innych krajach , zakres kształcenia i czynności wykonywane przez technika są tam różne( w zależności od kraju ) . On po prostu nie jest jednolity , ale co ciekawe technik nie jest pozostawiony sam sobie i może liczyć na system dokształcenia .Są to studia zaoczne , kursy przygotowawcze gdzie może on zdobyć dodatkowe punkty na farmację , dokształcanie ustawiczne itd .Technicy są obecni na europejskich uniwersytetach i dla nikogo nie jest to zaskoczeniem .Wystarczy poszukać informacji na temat techników w Anglii , Holandii , nawet na amerykańskich uczelniach .Powstał nawet program dla techników Opieki farm. , przecież u nas zastrzeżonej tylko dla farmaceutów.
Dziwne jest to że, dla środowiska farma. u nas raz technik jest innym zawodem z innymi uprawnieniami , raz tym samym zawodem na różnym poziomie .No może niech się w końcu zdecydują . Chyba należy przyjrzeć się dyrektywą UE w sprawie podnoszenia kwalifikacji , bo myślę że w tym momencie drogi unii i naszego kraju oraz środowiska się mijają . Należy jasno powiedzieć że robione jest wszystko w kierunku zabrania uprawnień i zakończenia nauczania na kierunku tech. farmaceutycznego . Moim zdaniem zniknięcie zawodu do 2016 roku to lanie wody , w zawodzie można przestać kształcić , ale zostaje kwestia uprawnień zawodowych .Przetaczanie zawodów typu , felczer , technik analityki , tech. weterynarii itd nie ma sensu , bo może nie ma już naborów do tych szkół , ale nikt nie zabrał tym ludziom możliwości pracy czy uprawnień . Dalszym problemem jest i tak nawet po zamknięciu naborów do szkół sprawa naszych uprawnień , prowadzenia punktów aptecznych oraz brak jakichkolwiek możliwości ciągłego dokształcania , brak jest rozwiązań zapisanych w ustawie . Nikt i nic nam nie gwarantuję , żadnych korzystnych rozwiązań dla zawodu ( nawet okresu przejściowego) bo to co mamy to zasługa ZZTF ( mam na myśli możliwość kształcenia techników zagranicą )

Do Ktoś - diagnosta to nie to samo co technik analityki medycznej , pracują i najczęściej w laboratorium zajmują się działem histopatologii . Tak jest współcześnie bo technika wypiera człowieka , w tej chwili jedna osoba lub 2 na zmianie , wszystko wykonują urządzenia pomiarowe . Ale uwaga mają szkolenia organizowane przez szpitale , jednostki naukowe itd . Nawet oni..
madzia
 
Posty: 121
Rejestracja: 23 Lis 2011 17:59

Re: Bardzo ważne pytanie

Postprzez Paweł » 02 Sie 2013 12:18

Tak jak wspominałem wcześniej sprawa unijnego zakazu kształcenia techników jest chyba podobna do
sprawy zakazu otwierania w unii punktów aptecznych.
Jedno wielkie kłamstwo i próba manipulacji.
Natomiast wracając do tematów poruszonych przez Madzię;
Jest niezaprzeczalnym faktem ze jedyna droga do podniesienia statusu techników wiedzie prazez podniesienie poziomu kształcenia.

Jednak nie jest tak, że nic nie robimy w tym kierunku, naprawdę wszystkie nasze działania są skierowane na
podnoszenie kwalifikacji przez techników.
Nawet studia za granica /na Ukrainie to "uboczny" rezultat poszukiwania dróg umożliwiających technikom podnoszenie kwalifikacji.
( okazuje się że z tego "ubocznego rezultatu" studenci są zadowoleni najbardziej.
- A i Ukraińskie uniwersytety zaczynają się interesować współpracą z nami)


Jednak wracając do tematu, jeżeli ktoś ma info w tej sprawie proszę o kontakt
Paweł
Administrator
 
Posty: 1385
Rejestracja: 18 Wrz 2009 14:55


Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron