Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

UPRAWNIENIA ZAWODOWE TECHNIKA FARMACEUTYCZNEGO

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

UPRAWNIENIA ZAWODOWE TECHNIKA FARMACEUTYCZNEGO

Postprzez Joozeek » 30 Paź 2012 14:50

UPRAWNIENIA ZAWODOWE TECHNIKA FARMACEUTYCZNEGO

Uprawnienia zawodowe technika farmaceutycznego reguluje

USTAWA

z dnia 6 września 2001 r.

Prawo farmaceutyczne.

(Dz. U. z dnia 31 października 2001 r.)


http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0011261381

Art.91

Art. 91. 1.Technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:

1) substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) substancje odurzające,

3) substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P

- określone w odrębnych przepisach.

2.Technik farmaceutyczny, o którym mowa w ust. 1, może również wykonywać czynności pomocnicze przy sporządzaniu i przygotowywaniu preparatów leczniczych, o których mowa w art. 86 ust. 3 pkt 1-4 oraz pkt 6.

Art. 86.

3.

1) sporządzanie leków do żywienia pozajelitowego,

2) sporządzanie leków do żywienia dojelitowego,

3) przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych,

4) wytwarzanie płynów infuzyjnych,

6) przygotowywanie roztworów do hemodializy i dializy dootrzewnowej,

Art.90

Przy wykonywaniu w aptece czynności fachowych mogą być zatrudnieni wyłącznie farmaceuci i technicy farmaceutyczni w granicach ich uprawnień zawodowych.

Art. 96. 1.Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydawane są z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych:

1) na podstawie recepty,

2) bez recepty,

3) na podstawie zapotrzebowania uprawnionych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów.

Art. 70.

1. Poza aptekami obrót detaliczny produktami leczniczymi, z uwzględnieniem art.

71 ust. 1 i 3 pkt 2, mogą prowadzić punkty apteczne.


2b. Kierownikiem punktu aptecznego może być farmaceuta z rocznym stażem lub

technik farmaceutyczny, posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych.


Art. 96.


4. Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego,

jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.


KOMENTARZ

Technicy pracujący z aptekach często spotykają się z błędnymi opiniami

dotyczącymi swoich uprawnień:

A to że nie mogą wydawać substancji bardzo silnie działających ,a to że nie mogą wydawać leków psychotropowych,a to że w zasadzie to nie powinni udzielać informacji o leku.

Opinie te wynikają najczęściej ze złej znajomości i niezrozumienia prawa.

Nie ma żadnych przeciwwskazań by technik wydawał leki zawierające substancje

ujęte w wykazie A Farmakopei Polskiej.


Atr. 91.1

odnosi się do UWPL - zaś w tym wykazie od kilu lat brak oznaczeń typu''substancje silnie dzałajace''


To że wykaz A Farmakopei nie stanowi przepisów potwierdza URPL

nazywając wykaz A FP ''listą pomocniczą'' (pismo P/F -070-1/09 [1/589] z dnia 29,05,2009 )

http://www.katowice.oia.pl/uploads/atta ... _05_21.pdf

Potwierdza to Główny Inspektor Farmaceutyczny w pismie :

GIF-N-0740/118/MK/09 z dnia 12.08.2009

http://www.warszawa.oia.org.pl/bibliote ... fki-a.html


Co do zakazu wydawania leków psychotropowych


Art. 91 ogranicza technikom uprawnienia jedynie do 2 grup:

substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P .


Warto tu przedstawić obowiązujący podział substancji psychotropowych:

(strona od 57 ustawy o przeciwdziałniu narkomanii-załacznik nr 2)

Dz.U. 2005 nr 179 poz. 1485

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii

Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do wydawania przez technika psychotropów

występujących w aptece ( należą do grupy IV P)



Kolejny mit( najbardziej nielogiczny) to brak uprawnień technika do udzielania informacji.

Technik farmaceutyczny na co wskazuje prawo farmaceutyczne jest niewątpliwie osoba uprawnioną do wydawania produktów leczniczych.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów

leczniczych i wyrobów medycznych.[/b]

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0021831531

§ 2. 1. Osoba wydająca produkt leczniczy lub wyrób medyczny:

1) sprawdza jego termin ważności;

2) kontroluje wizualnie, jeżeli jest to możliwe, czy produkt leczniczy lub wyrób medyczny nie wykazuje cech świadczących o jego niewłaściwej jakości;

3) udziela, w razie potrzeby, osobie odbierającej produkt leczniczy lub wyrób medyczny informacji co do sposobu jego stosowania i przechowywania oraz innych dotyczących działania farmakologicznego i ewentualnych interakcji, w które może on wchodzić.

Technik jest osobą uprawbioną do wydawania produktów leczniczych,
jest więc również uprawniony(zobowiazany) do udzielania informacji.
Przed użyciem zapoznaj się z tematami i FAQ bądź skonsultuj się z moderatorem lub administratorem, gdyż niewłaściwie zamieszczanie/pisanie/tytułowanie postów grozi dezinformacją i zamieszaniem oraz trwałym zniechęceniem do czytania...

Główny "Zadymiarz" na forum - informatyk - ... etc
Kontestuję zastaną rzeczywistość,piętnuję głupotę i głupców !!!

Image
"odi profanum vulgus et arceo !"

Etym. - z Horacego (Pieśni, 3, 1, 1).
Joozeek
 
Posty: 2847
Rejestracja: 30 Paź 2009 18:32

Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości