Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

TEMATY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez Joozeek » 25 Lis 2010 21:31

Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl 25-11-2010, 13:37

Image

Po raz kolejny przedstawiciele techników farmaceutycznych mają poważne zastrzeżenia dotyczące zasad podnoszenia kwalifikacji przez tę grupę zawodową. Chodzi o dwuletni staż, jaki musi odbyć każdy technik. Ich zdaniem dwa lata to zbyt długo.
O problemach z podnoszeniem własnych kwalifikacji i wiedzy techników informowaliśmy wielokrotnie. W opinii Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP głównymi barierami, z jakimi muszą mierzyć się przedstawiciele tego zawodu są m.in. kolidacje godzin pracy z zajęciami na studiach niestacjonarnych. Dotyczy to osób chcących uzyskać tytuł licencjata czy magistra. Wówczas studiując tzw. zaocznie często trzeba wybierać między zajęciami na uczelni czy pracą.

Kolejnym aspektem w procesie edukacji, tyle że osób, które uzyskały dopiero tytuł technika jest dwuletni okres stażu w aptece. W dużych miastach coraz trudniej go dostać. Właściciele aptek się cieszą. Mają na 2 lata pracownika, który co dziennie pracuje po 7 godzin i do tego, nie raz w co drugą sobotę.

Praca za półdarmo
Na stażu pracownik powinien się uczyć. Jednak, jak twierdzą przedstawiciele tego środowiska, po kilku miesiącach przyuczenia nie jeden z takich „uczniów" staje się normalnym pracownikiem.

- To jest jawna niesprawiedliwość. Stażyści otrzymują dużo niższą pensję niż pełnoprawny pracownik, a ich praca nie różni się od pracy kolegów, którzy już mają za sobą ukończony staż - przyznaje w rozmowie z naszym portalem Dominik Żyro, prezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.

Dominik Żyro dodaje, że to kolejny problem społeczny, który może zniechęcać do tego zawodu: - Wynagrodzenia dla stażystów są bardzo niskie. Nie dziwie się, jeśli z tego powodu niektórzy po prostu rezygnują jeszcze zanim zaczną uczęszczać do szkoły. Każdy patrzy na własną rodzinę, a przecież bez pieniędzy nie da się normalnie funkcjonować.

Niskie pensje z winy aptekarzy?
Dominik Żyro przypomina, że próby zmiany przepisów trwają już od dobrych kilku lat. Jak widać efektów brak. To prowadzi jego zdaniem do patologicznych sytuacji. Właściciele aptek ustają bowiem sami wysokość wynagrodzenia.

- Proszę postawić się w sytuacji stażysty. Po dwóch latach edukacji, chcąc iść w ten zawód musi zgodzić się na to, co oferuje mu apteka. I nie ma wyjścia, otrzymuje maksymalnie tysiąc złotych i do pracy. A jeśli mu się nie spodoba, to na jego miejsce już czekają inni - irytuje się Żyro.

Dodaje, że ZZTF RP wystąpił z wnioskiem o skrócenie stażu do 12 miesięcy już w listopadzie 2006 roku na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia. Temat był wielokrotnie poruszany, jednak bez rezultatu. Stowarzyszenie Magistrów i Techników Farmaceutycznych jest natomiast zdania, że staż powinien trwać nadal 24 miesiące.

ZZTF RP planuje powrócić do tej kwestii i starać się ponownie do zmiany zapisów dotyczących okresu odbywania stażu, co dawałoby możliwość wzrostu płac dla tej grupy zawodowej już po roku odbywania praktyki. Argumentem może być fakt skrócenia stażu w przypadku farmaceutów z 12 miesięcy do 6 miesięcy i włączenie go w tok studiów.

Czego (nie)uczą absolwentów
Tymczasem farmaceuci uważają, że okres 2 letnie stażu jest jak najbardziej słuszny. Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w rozmowie z naszym portalem przyznał, że widzi dwie ścieżki rozwiązania.

- Albo możemy wydłużyć czas nauki albo utrzymać staż 2-letni. Proszę mi wierzyć, nawet najzdolniejsi absolwenci tych szkół nie są wystarczająco przygotowani do wykonywania zawodu zgodnie z wymaganiami. Od kilku lat uczę techników farmaceutycznych w szkole medycznej. Pierwotnie z entuzjazmem zapisuje się duża grupa chętnych. Widząc jednak wymagania, które od tych uczniów są egzekwowane oko 2/3 się naturalnie wykrusza. Jednak tylko część z nich rezygnuje z dalszego kształcenia. Obierają kierunek, proszę wybaczyć za wyrażenie, na „niedzielne szkółki", które pozwalają im na uzyskanie tytułu. Nie mamy ujednoliconego systemu, stąd staż różnice w przygotowaniu niweluje - argumentuje Jędrzejczak.

Wiceprezes NRA nie chce natomiast oceniać wysokości wynagrodzenia. Podkreśla, że w obecnej sytuacji nie ma na to wpływu: - Wysokość tych zarobków ustala tak naprawdę rynek, region i występowanie ośrodków akademickich. Wiadomo, że tam jest dużo więcej chętnych co przecież jest rzeczą naturalną - dodaje Jędrzejczak.

Chcą licencjatu
ZZ Techników Farmaceutycznych RP stara się przekonać resort zdrowia do skrócenia okresu stażu. W ocenie związku roczny staż w zupełności wystarcza do opanowania wszelkich czynności, z jakimi przyjdzie im się spotykać w codziennej pracy.

- Rozmawiamy z ministerstwem zdrowia. Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia był przedstawiany kilka razy do konsultacji, a najnowsza jego wersja została opublikowana 30 maja 2010 roku. Złożyliśmy własne poprawki do tego projektu mówi Dominik Żyro i dodaje:

- Szalenie ważnym elementem, który musi regulować ustawa jest zapis dotyczący utworzenia rejestru osób wykonujących zawód medyczny, w tym techników farmaceutycznych. Uregulowanie kwestii systemu kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest równie ważne i ustawa powinna zawierać nowe rozwiązania. Policealne szkoły powinny zostać zastąpione studiami licencjackimi. Dyrektywy unijne - zgodnie z opiniami prawnymi - nie dość, że nie zabraniają tego, to wręcz namawiają - przekonuje Żyro.
Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia, że projekt tej ustawy został przyjęty przez Komitet Stały i zarekomendowany Radzie Ministrów; oczekuje na rozpatrzenie.

http://www.rynekaptek.pl/prawo/technicy ... ,1366.html
Przed użyciem zapoznaj się z tematami i FAQ bądź skonsultuj się z moderatorem lub administratorem, gdyż niewłaściwie zamieszczanie/pisanie/tytułowanie postów grozi dezinformacją i zamieszaniem oraz trwałym zniechęceniem do czytania...

Główny "Zadymiarz" na forum - informatyk - ... etc
Kontestuję zastaną rzeczywistość,piętnuję głupotę i głupców !!!

Image
"odi profanum vulgus et arceo !"

Etym. - z Horacego (Pieśni, 3, 1, 1).
Joozeek
 
Posty: 2847
Rejestracja: 30 Paź 2009 18:32

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez beata » 26 Lis 2010 10:15

Dla naszego wspólnego dobra staż powinien trwać minimum 2 lata.Wynagrodzenie dla stażystów jest spowodowane nasyceniem na rynku pracy ,,,niedzielnych tech,,,którzy wychodzą na rynek pracy jak grzyby po deszczu i w dodatku wątpliwej jakości....na moim terenie właśnie tak jest.Powstają kolejne szkółki, gdzie o zgrozo ,,uczą,,mgr również wątpliwej jakości...i tak to się kręci .Coraz częściej jednak ,wielu właścicieli aptek chętniej poszukuje na staż technika ,,dziennego,,,apteki sieciowe biorą jak leci...wiem co pisze bo znam takie rodzynki co po dwóch latach stażu ,wiedzą niewiele.....Do swojego punktu nigdy w życiu nie przyjęłabym takiego pracownika a co dopiero dać mu większe pieniądze
Rejestr osób wykonujący zawód technika farmaceutycznego jak najbardziej potrzebny.Podnoszenie kwalifikacji wręcz niezbędne,likwidacja szkół w systemie niedzielnym i zastąpienie szkół policealnych - licencjatem .Wówczas po studiach licencjackich można rozważać skrócenie stażu do roku czasu.
beata
 
Posty: 490
Rejestracja: 28 Wrz 2009 20:26

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez nikita » 26 Lis 2010 11:32

Beata 100% racji. :lol: :lol: .A studia niech mają przedmioty zawodowe a nie psychologie i pedagogike itp. ,aby nikt nam nie zarzucił że różnica między mgr farmaceutycznym a farmacji jest jak miedzy technikami po szkółce sob-niedz. a państwowej dziennej.
nikita
 
Posty: 296
Rejestracja: 02 Gru 2009 22:31

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez majka-j23-m1 » 13 Gru 2010 12:41

Całkowicie się zgadzam :D coraz częściej przktyki zawodowe "załatwiane" są pieczątką z "przyjaznej Apteki" a uczniowie sobotnio-niedzielnego prywatnego studium farmaceutycznego wypisują sobie w dzienniczku praktyk bzdury typu .. "metkowanie i rozkładanie towaru, (...) zamawianie towaru" albo "samodzielne robienie leków recepturowych(...)" - gdzie w składzie sporządzanego leku Blondyna pisze Papawerynę czy Efedrynę, do których fizycznie nawet nie miałaby dostępu.. :evil: :lol:
majka-j23-m1
 
Posty: 7
Rejestracja: 12 Kwi 2010 20:32

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez Aleksandra » 02 Lut 2011 10:25

W aktualnym nr magazynu aptekarskiego znów jest ten sam tytuł ; nie mogę odnalezć w formie elektronicznej dlatego przytoczę Wam fragment
''Jeśli dojdzie do skrócenia stażu,zdaniem dr.Marka Jędrzejaka(NIA),konieczna stanie się zmiana zakresu czynności,jakie może wykonywać technik.
Np.nie powinien mieć uprawnień do prowadzenia punktu aptecznego''
Co Wy na to :shock: ?!
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez halina » 02 Lut 2011 10:27

I mają rację.
halina
 
Posty: 719
Rejestracja: 22 Wrz 2009 16:34

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez Aleksandra » 02 Lut 2011 10:42

Czy gra jest warta świeczki :skrócenie stażu, a w zamian mniejsze uprawnienia :!:
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez nikita » 02 Lut 2011 12:43

Czy wiadomo kto tak naprawdę chce skrócenia stażu.Skąd gazeta ma takie informacje a może to podpucha żeby mieć pretekst do ograniczania uprawnień. Czy ZZTF coś o tym wie?
nikita
 
Posty: 296
Rejestracja: 02 Gru 2009 22:31

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez Aleksandra » 02 Lut 2011 13:03

Niestety jest tam również wywiad z Panem Dominikiem Żyro który argumentuje to "przede wszystkim wysokością wynagrodzeń ,jakie otrzymują stażyści"
Na głównej stronie ZZTF również przeczytamy że :." Walczymy o korzystne regulacje prawne, między innymi: skrócenie stażu do 12 miesięcy "
http://zztf.eu/
Aleksandra
 
Posty: 1177
Rejestracja: 30 Wrz 2009 14:36

Re: Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Postprzez halina » 02 Lut 2011 14:03

Pan DominikŻyro powinien wypowiedzieć się na ten temat w naszym radio.Proszę o taką audycję :!: :!: bo skrócenia stażu postulują osoby młode ,które nie zdają sobie sprawy z czym to się wiąże.Ograniczą nam uprawnienia i tyle.Czy tego chcemy?Raczej ZZTF powinien walczyć o dokształcanie, licencjat z farmacji,o rozszerzenie naszych kompetencji. :!: :!:
Ostatnio edytowany przez halina, 02 Lut 2011 14:05, edytowano w sumie 1 raz
halina
 
Posty: 719
Rejestracja: 22 Wrz 2009 16:34

Następna

Wróć do ZWIĄZEK ZAWODOWY TECHNIKÓW FARMACEUTYCZNYCH RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość

cron