Ponieważ aby cokolwiek osiągnąć musimy się porozumieć.
Dlatego prosimy o pozostawienie jakiejkolwiek formy kontaktu (email gg telefon itp)
w temacie kontakt lub na email punktyapteczne@gmail.com


Strona Izby
Strona Punktów Aptecznych
Biuletyn IGWPAiA

Tony leków do spalenia

Tutaj piszemy o wszystkim ,poruszamy rózne tematy nie koniecznie związane z Forum - na tym forum "gość" również może napisać posta

Tony leków do spalenia

Postprzez Joozeek » 02 Paź 2010 08:53

07:22, 02.10.2010 /Rzeczpospolita
Tony leków do spalenia
RESORT ZDROWIA TRACI MILIONY

Image

263 tony leków trafiły w 2009 r. do spalarni śmieci. Polacy najczęściej wyrzucają medykamenty, które są refundowane. Resort zdrowia - jak pisze "Rzeczpospolita" - traci na tym miliard złotych rocznie.
Jak mówią farmaceuci, do utylizacji trafią np. nieotwarte opakowania insuliny (do każdego z nich państwo dopłaca 119 zł) i nowe urządzenia do oznaczania poziomu cukru we krwi (dopłata ok. 50 zł). Wyrzucane są też leki na choroby psychiczne, neurologiczne i na krzepliwość krwi.

– Są to niemal zawsze leki drogie, których sprzedaż była wspierana różnego rodzaju promocjami. Pacjenci za zrealizowanie recept płacili grosze albo dostawali prezent czy nawet kilkanaście złotych dopłaty do recepty – oburza się Marek Jędrzejczak z Naczelnej Rady Aptekarskiej.
I podaje przykład insulin: do pojemnika w jednej z gdańskich aptek trafiły 24 opakowania tego leku używanego przy cukrzycy. – Ktoś go tanio kupił, a kiedy się przeterminował, wyrzucił. Nikt nie szanuje tego, co dostał za darmo – mówi Krzysztof Przystupa, prezes Izby Aptekarskiej w Lublinie. I zaznacza, że to, co pacjenta kosztuje grosz, jest objęte refundacją, czyli płaci za to Narodowy Fundusz Zdrowia.

Strzykawki na śmietnik

– Oceniamy, że wydatki na refundację leków, które nie zostały wykorzystane, mogą sięgać nawet miliarda złotych – mówi Artur Fałek, dyrektor Departamentu Leków w Ministerstwie Zdrowia.

Resort obliczył tę kwotę na podstawie ilości leków wyrzuconych do pojemników w stolicy – tylko w zeszłym roku było ich 74 tony. Naczelna Izba Aptekarska podaje też dane z innych miast. Według nich do pojemników trafiło w ubiegłym roku 178 ton leków (bez Warszawy i Poznania, gdzie wyrzucono 11 ton leków).

Leki są uważane za tzw. odpady niebezpieczne. To np. strzykawki czy substancje groźne dla środowiska. Za ich utylizację płacą więc samorządy. Średnio za jeden kilogram – ok. 5,2 zł.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że problem rozwiąże nowa ustawa o refundacji leków. Zakazuje ona promocji leków – w każdej aptece refundowany farmaceutyk ma kosztować tyle samo.

mac/fac

http://www.tvn24.pl/-1,1676028,0,1,tony ... omosc.html
Przed użyciem zapoznaj się z tematami i FAQ bądź skonsultuj się z moderatorem lub administratorem, gdyż niewłaściwie zamieszczanie/pisanie/tytułowanie postów grozi dezinformacją i zamieszaniem oraz trwałym zniechęceniem do czytania...

Główny "Zadymiarz" na forum - informatyk - ... etc
Kontestuję zastaną rzeczywistość,piętnuję głupotę i głupców !!!

Image
"odi profanum vulgus et arceo !"

Etym. - z Horacego (Pieśni, 3, 1, 1).
Joozeek
 
Posty: 2849
Rejestracja: 30 Paź 2009 18:32

Wróć do Hydepark

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron